Vích (SPD): Macronova politika ve Francii přináší své plody - masové nepokoje

08.12.2018 13:07 | Zprávy

Pařížské památky zavřely své brány, obchody v centru města opevnily výlohy a do ulic francouzské metropole zamířily tisíce policistů. Francie v sobotu očekává další násilné protesty, které budou dalším pokračováním současné vlny demonstrací.

Vích (SPD): Macronova politika ve Francii přináší své plody - masové nepokoje
Foto: archiv
Popisek: poslanec Radovan Vích (SPD)

Situace se „žlutým vestám“ vymkla z rukou, tvrdí vláda. Nutno dodat, že se situace vymkla z rukou hlavně prezidentu Macronovi. Jeho vláda chtěla zvýšit ceny pohonných hmot od Nového roku o 6 centů za litr a nakonec pod tlakem masových demonstrací a nesouhlasu 70 procent veřejnosti bylo od tohoto záměru odstoupeno. Demonstranty to ale neuklidnilo. Naopak, čekají se mnohem větší demonstrace, které budou pokračovat i o tomto adventním víkendu.

 Macronova éra se zřejmě chýlí ke konci. Jeho podpora dlouhodobě a trvale klesá. Je dnes nejméně oblíbeným prezidentem v novodobé historii Francie. Proč tomu tak je? Když šel do voleb, tak on byl outsider a neměl silnou voličskou základnu. Byl zvolen jen aby nebyla zvolena Marine Le Pen a stalo se tak po obrovské mediální kampani. Co kdyby ve Francii došlo k přiškrcení migrace a obohacování, jako se dnes děje v Itálii a nakonec by se ukázalo, že to funguje? To francouzské elity nemohly dovolit a tak se přidaly k němu. Část voličů asi i trochu okouzlil a bylo hotovo. Média chrochtala blahem, že demokracie ve Francii zvítězila a odkládá se obrovský průšvih. Macron však neomezil migraci jako navrhovala Marine Le Pen, nevyhošťoval a neseškrtal dávky nepřizpůsobivým. Jelikož, ale francouzský socialismus lidem platí kde co a současně Macron hájí multikulturní stát, musel začít někde škrtat aby to úplně nekrachlo. Nevzal však nepřizpůsobivým lidem, co se na ekonomice nepodílí. Vzal zase těm, co celý ten cirkus dlouhodobě financují a v obavě z nálepky xenofobie ho volili.  

Ve Francii se lidem nežije dobře. Nezaměstnanost dosahuje 10 procent a dochází k delokaci výroby do zemí mimo Francii, z důvodu nižších nákladů a mezd v daných zemích východní Evropy. Průměrná mzda obyčejných Francouzů je okolo 1300 euro, což se nám zdá z našeho pohledu hodně, ale z pohledu spotřebitelských cen a úrovně kvality života ve Francii je to pro místní většinu hodně málo. A tak se stalo, že se Francouzi po pár letech probudili ze sna a teď nestačí zírat a vyšli do ulic. Bohužel jak už to bývá, když se něco takto pohne, nalepí se na to sběř vylezlá ze všech koutů, která vidí šanci beztrestně rabovat a ničit. K tomu se přidávají extrémisté.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Nepodal ruku Pellegrinimu. Pozvala jsem ho do EP

14:02 Nerudová (STAN): Nepodal ruku Pellegrinimu. Pozvala jsem ho do EP

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě Simona Omaníka v Evropském parlamentu.