Vích (SPD): Sobotka a jeho vize evropské armády je nereálná

27.08.2016 11:45 | Zprávy

Premiér Sobotka přichází v poslední době s myšlenkou výstavby společné Evropské armády. Tato myšlenka je však v současné době nereálná a absurdní z několika zásadních důvodů.

Vích (SPD): Sobotka a jeho vize evropské armády je nereálná
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Radovan Vích (SPD)

V červnu 1999 se EU dohodla na cílech vedoucích k posílení vlastní obrany, které by jí umožnily provádět autonomní operace s odpovídajícími ozbrojenými silami a bez účasti USA. V Helsinkách v prosinci 1999 byl tento cíl potvrzen. Podle nich členské země EU měly být schopny do roku 2003 rozmístit do 60 dní a na místě nasazení udržet až rok vojenské síly o velikosti až 60 tisíc osob, které by byly schopny plnit celý rozsah  „Petersbergských“ úkolů. Tyto ambice se nenaplnily a žádná jednotka „EUBG“ do dnešního dne nasazena do operace nebyla. Pro řadu operací jsou pro EU totiž naprosto nezbytné kapacity a zdroje NATO (průzkumné a zpravodajské prostředky, systémy velení, řízení a spojení a také námořní a letecké transportní kapacity). Efektivitou armády změřené bojovými schopnostmi EU dosahuje dlouhodobě jedné desetiny úrovně armády Spojených států.

Vzhledem k omezenosti zdrojů vydávaných na obranu v ČR (1,04% HDP) je zjevné, že Česká republika se nemůže zavázat samostatně ani duálně plnit cíle v rámci společné Evropské kolektivní obrany a o cílech v rámci NATO ani nemluvě. K tomu je schopna naše armáda připravit s velkými problémy malé jednotky na zahraniční operace, a to na úkor obrany našeho státu. Uvedené výdaje na obranu by musely být na úrovni 1,8-2% HDP a to dlouhodobě. Tento toužený stav však není ze známých důvodu dosažitelný. (Jen pro upřesnění, USA dlouhodobě vydávají na svou obranu cca 4% HDP).

Při stavbě Evropské armády chybí definovat její základní atributy bezpečnostní a obranné politiky vzhledem k současnému bezpečnostnímu prostředí. Převládají také rozdílné národní zájmy a rozdíly v úrovni připravenosti jednotlivých armád evropských států. Vojáci navíc „suplují“ úkoly policie např. v úkolech výstavby společné pobřežní pohraniční stráže EU.

Nejen z těchto důvodů je výstavba Evropské armády, tolik prosazovaná premiérem Sobotkou, v současné době více než nereálná a absurdní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…