Vícha (ČSSD): Občané nás chtěli defenestrovat. Zoufale jsme prosili policii, aby zajistila bezpečnost

13.01.2016 14:09 | Zprávy

Projev na 18. schůzi Senátu 13. 1. 2016 k novele zákona o silničním provozu:

Vícha (ČSSD): Občané nás chtěli defenestrovat. Zoufale jsme prosili policii, aby zajistila bezpečnost
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD)

...budu hovořit pouze k jedné záležitosti, protože k těm ostatním se necítím býti odborníkem.

Nejprve jednu obecnou poznámku. Podvýbor pro dopravu se velmi důkladně zabýval tímto zákonem. A myslím si, že i příslušné odborné výbory pro veřejnou správu i hospodářský výbor, a ty dospěly k doporučení schválit tento zákon v tomto znění. Nezdržovat ten proces, aby už ty dobré věci vešly v platnost a účinnost, a pak se může vést diskuse o těch dalších námětech. Ale tím nehovořím obecně proti těm pozměňovacím návrhu.

Jen k tomu procesu, že je velmi nešťastné, když tady na stůl dostáváme pak desítky pozměňovacích návrhů. Osobně si myslím, že takto by legislativní proces probíhat neměl, ať už jde o jakýkoli zákon. Máme k tomu přece výhrady, i když to tak probíhá v Poslanecké sněmovně a jsou tam desítky, ba stovky pozměňovacích návrhů, které neprojdou připomínkovým řízením.

K čemu chci hovořit já? To je ten pozměňovací návrh kolegy Kubery, který v ústavně-právním výboru našel pochopení. Nevím, jestli proto, že je tak dobrý, tak promyšlený, tak prokonzultovaný úplně se všemi příslušnými orgány, nebo jenom proto, že většina v tu chvíli přítomných členů ústavně-právního výboru platila pokutu za rychlost u městské policie. To nevím. V každém případě si myslím, že to je přesně ta věc, že takto by se to přijímat nemělo.

Nejprve, paradoxně, já souhlasím s kolegou Kuberou, že městská policie by měřit rychlost neměla muset. Ne neměla, neměla muset. Ale bohužel v tuto chvíli, kvůli tomu, že Policie ČR, na rozdíl třeba od Rakouska, není schopna zajistit bezpečnost v silničním provozu – když jedete na hory do Rakouska, tak okamžitě zpomalíte a nikdo si nedovolí jet přes padesát v obci. Zatímco při návratu se to přes ty naše obce frčí.

Odbočím k osobnímu příkladu. My jsme se v Bohumíně 10 let bránili tomu, aby městská policie měřila rychlost. A když se u nás stavěla dálnice, to je ta hrbolatá dálnice, o které pan ministr také něco ví v tuto chvíli, tak nám tam ty náklaďáky po stovkách denně jezdily přes obec stovkou. Občané už nás chtěli defenestrovat. A my jsme prosili zoufale Policii ČR, zajistěte u nás bezpečnost. A oni ji zajistili tak, že jednou za měsíc na dvě hodiny přišli, protože mají jeden radar na okres a nebyli schopni to zajistit. Tak jsme těch hloupých, pitomých 150 tisíc za radar dali. Měříme jen velmi zřídka. Naučili jsme myslím řidiče jezdit pomalu. A dokonce máme na našem webu službu, do které se každý může bezplatně přihlásit a dostává ráno esemesku nebo mail, nohu z plynu, dnes policie měří. Samozřejmě není napsáno, na kterém místě, ale je to na těch místech, kde policie určila, že tam se měřit může.

Nám nejde o peníze, a já věřím, že většině obcí nejde o peníze, ale je to zoufalá snaha zajistit bezpečnost svých občanů ve svých ulicích. Takový názor mám, a proto proti tomu návrhu kolegy Kubery budu hlasovat. Přestože si myslím, že jednou se možná dožijeme toho, že to státní policie zajistí a městská policie se i nadále bude věnovat té činnosti, pro kterou je určena.

My v tuto chvíli nemáme žádnou analýzu, kolik městských policií měří. Kolik obce investovaly do měření, kolik je to naopak stojí na nákladech těch nekonečných správních řízení. To ani není nakonec možná výdělečná činnost. Jaký je názor Policie ČR? Známe názor ministerstva vnitra, známe názor Svazu měst a obcí. Dostali jsme dokonce dopis od Asociace strážníků obecních a městských policií, kteří tady píšou, že po tom neprahnou a nikdy neprahli, ale bohužel to teď v tuto chvíli dělat musí, protože jinak tu bezpečnost zajistit nejde.

Dostali jsme na výboru ještě takovou jednu poznámku, že snad nějaká obec, která z toho má miliony korun příjmů a má to založeno právě na tom, že měří hned při vjezdu do obce, dovolím si konstatovat dvě věci. Zaprvé, je-li to nebezpečné místo a určila to Policie ČR a má i souhlas, tak je to v pořádku. Není-li, pak pochybila policie a neměla jim dávat ten souhlas. A druhá věc, je-li to podnikatelský záměr té obce, finanční podnikatelský záměr, tak samozřejmě ten záměr zkrachuje naprosto jednoduše v tu chvíli, kdy všichni budou dodržovat zákon. To je založeno přece na nedodržování zákona. Jak můžeme argumentovat, že policie jsou lumpové, kteří nevybírají peníze? Oni přece nevyberou ani korunu, když my budeme jezdit tak, jak nám zákon říká. A nebo jestli se nám nelíbí padesátka v obci, tak změňme zákon. Ale je-li padesátka, má se dodržovat zákon, městská policie tam dohlíží, a kdo platí pokutu, tak ho prostě porušil.

To je všechno, co jsem k tomu chtěl říct a žádám vás, abychom minimálně u tohoto pozměňovacího návrhu, dojde-li na podrobnou rozpravu a budeme-li ten zákon vracet kvůli nějakým jiným pozměňovacím návrhům, tak abychom takto tuto legislativu nepřijímali a toto neměnili.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Okamura? Imunita má chránit zákonodárce přesně před tímto

12:04 Senátor Hraba: Okamura? Imunita má chránit zákonodárce přesně před tímto

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k žádosti policie o vydání Tomia Okamury k trestnímu …