Chráněné území tvoří dva ledovcové kary: Velká a Malá kotelní jáma na jihu a jihovýchodě Kotle. Rozkládají se v nadmořské výšce zhruba 1050 až 1400 metrů. Mezi oběma jámami se pne skalnatý Kotelský hřebínek.
„V souvislosti s opatřeními ohledně nedávné pandemie koronaviru řada lidí místo cesty do ciziny zůstane na dovolené doma. Díky tomu se naskýtá jedinečná možnost poznat místní zajímavosti. Krkonoše jsou jedním z nejkrásnějších míst a mohou být vhodným cílem jednodenního výletu, prodlouženého víkendu nebo i celé dovolené,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Státní přírodní rezervací byly Kotelní jámy vyhlášeny v roce 1952. Vyskytuje se zde řada vzácných rostlin — například lilie zlatohlávek, hvozdík pyšný či lomikámen vstřícnolistý. Po svazích kotle vede červená turistická cesta Česko-polského přátelství. Asi 28 kilometrů dlouhá trasa vede z rozcestí pod Tvarožníkem podél česko-polské státní hranice kolem Sněžných jam, Petrovy boudy a Špindlerovy boudy až ke Slezskému domu na polské straně.
Přes Słonecznik, kde se trasa vzdaluje od hranice do polského území, a vrchol Sněžky vede cesta dále až k hraničnímu přechodu Pomezní Boudy. V závěrečném úseku státní hranici opisuje polská modře značená trasa, zatímco červená magistrála si cestu zkracuje přes české území.
Liberecký kraj nabízí celou řadu pozoruhodných míst, jejichž návštěva zpestří letní dny. Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají ZDE, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj — cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV