Vinklátová (SLK): Naděje ukrytá v lesích - romantika s chladnou vodou

05.09.2022 6:37 | Tisková zpráva

Skvělým tipem na nenáročný, romantický výlet je přehradní nádrž Naděje, jež leží v hlubokém zalesněném údolí Hamerského potoka pod Suchým vrchem asi kilometr a půl severně od osady Naděje a kilometr na jih od Horní Světlé.

Vinklátová (SLK): Naděje ukrytá v lesích - romantika s chladnou vodou
Foto: youtube.com
Popisek: Květa Vinklátová, radní LK

„Horké letní dny už jsou za námi, takže návštěva přehrady bude spíš cíl výletu za další technickou památkou v našem kraji. Na koupání už to nebude,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Anketa

Zaslouží si Michail Sergejevič Gorbačov naši úctu?

59%
36%
hlasovalo: 16805 lidí

Přehrada byla postavena v roce 1938 podle projektu inženýra Niklase z Teplic pro pohon pily v obci Hamr. Vodu k pile přivádělo osm kilometrů dlouhé podzemní potrubí. Rozloha vodní plochy činí 1,2 hektaru a hladina mívá v létě zajímavé zelenomodré zbarvení. Jsou zde výborné podmínky ke koupání, ale voda bývá hodně studená.

Kolem přehrady vede lesní silnička z Naděje k rozcestí U Jana a ve strmém svahu Suchého vrchu nedaleko od ní je Ledová jeskyně. Ta byla pro místní obyvatele dlouhá léta zdrojem ledu. Významným místem je jeskyně pro některé druhy netopýrů. Zájemci se s jejich populací mohou seznámit každé září, kdy se u jeskyně koná Evropská noc s netopýry

V okolí přehrady byly nalezeny stopy po středověkých sklářských hutích, z nichž jedna zřejmě stála na Fořtově louce neboli Försterwiese, která je dnes zatopená přehradou. Další lesní huť pracovala někdy kolem přelomu 14. a 15. století asi 1,3 kilometru západně od přehrady. Ve zdejších lesích se také pálilo dřevěné uhlí a dodnes jsou místy patrné plošiny po dávných milířích. Jedna z nich je po pravé straně červeně značené cesty, vedoucí do Horní Světlé.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budoucnost: Problémy zemědělství. Klíčové je správně nastavit dotace

10:14 Budoucnost: Problémy zemědělství. Klíčové je správně nastavit dotace

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zemědělství.