„Výletních míst spojených s nějakou dominantou, vrchem, zkrátka s místem, ze kterého byl krásný výhled daleko do kraje, byla v našem kraji řada. Příkladem je třeba vrch Vysoký, na kterém je dnes jen torzo bývalého větrného mlýna, u kterého byla restaurace. Některá výletní místa přežila, jiná bohužel zanikla“, říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Zelený vrch, zvaný někdy též Drnovecký, je výrazný zalesněný znělcový kopec, vyčnívající asi kilometr a půl severovýchodně od Cvikova nad severním okrajem osady Drnovec.
Až do druhé světové války byl Zelený vrch oblíbeným výletním místem. Na jeho svazích byly upraveny četné vycházkové cesty a stály tu také dva hostince. Jedním z nich byl Schweizerhaus neboli Švýcarský dům.
Postavil jej drnovecký hostinský Josef Böhm a byl od něj krásný výhled k jihu na rozlehlou krajinu Českolipska se vzdálenými dominantami Bezdězu a Vlhoště. Po válce oba hostince zanikly, přičemž ze Švýcarského domu se dochovalo zčásti zděné a zčásti ve skále vytesané sklepení.
Právě na něm Lesy České republiky postavily a v červnu roku 2015 slavnostně otevřely dřevěný vyhlídkový altán ze smrkového dřeva, z něhož je krásně vidět i Ještěd.
Z druhého hostince, nalézajícího se na druhé straně Zeleného vrchu, zůstaly už jen zarostlé zbytky základů. Skalní vyhlídka se zachovala dodnes, a ačkoliv je částečně přerostlá stromy, stále je z ní pěkný výhled do okolí.
Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webu www.liberecky-kraj.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj — cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV