„Z centra Liberce opravdu není třeba za pěkným výletem do hor mířit daleko. Kdo chce, může být za malou chvíli pěšky nebo s využitím hromadné dopravy na úpatí Jizerských hor nebo Ještědského hřbetu. V tom jsme tady opravdu unikátní,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Tramvaj číslo 2 nebo 3 z centra Liberce vyveze na konečnou zastávku v Lidových sadech. Zde hned na začátku čeká stoupání po žluté na Libereckou výšinu, která připomíná středověký hrad. Nechybějí tu most, věž, nádvoří a studna s rumpálem. Kdo má chuť, může vyšplhat na 25 metrů vysokou rozhlednu a pak se občerstvit v tamní restauraci.
Od rozhledny cesta pokračuje podél skály s názvem Kovadlina až na rozcestí Strážní buk, kde je zarostlý křížek. V minulosti zde stávaly hlídky při střelbách v nedaleké harcovské střelnici. Žlutá značka vede příjemnou vrstevnicovou cestou okolo Skautské studánky přes Lönsův pomníček a Mlynářův kříž až ke zbytkům skalního hradu Jezdec. Ten sloužil jako obrana zemské stezky vedoucí do Frýdlantu. Dnes je na jeho místě skalní vyhlídka.
Od Jezdce přijde sestup do údolí, následovaný stoupáním proti proudu říčky Černá Nisa až na rozcestí Pod Javorovým vrchem. Tady se poutníci napojí na modrou značku a pokračují po cestě na rozcestí Pod Dračím vrchem. Komu zbývá ještě dostatek energie, může se na Dračí vrch vyšplhat a pokochat nádherným výhledem na Liberec.
Modrá značka pak zavede zpátky do civilizace. Třešničkou na dortu je křížová cesta k malebnému kostelu Panny Marie U Obrázku v Ruprechticích. Kdo chce, může pokračovat kolem Lesního koupaliště zpět do Lidových sadů.
Trasa v délce 14,6 kilometru je vhodná pro rodiny s většími dětmi, aktivní seniory a aktivní, zvídavé turisty. Mapa trasy je ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV