Vládní zmocněnec potvrdil zapojení Pirátů do pléna RVIS i pracovních skupin k digitalizaci

17.08.2018 7:37 | Zprávy

Vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla potvrdil zapojení Pirátů do RVIS (Rada vlády pro informační společnost). K dohodě došlo na včerejším odpoledním setkání předsedy Pirátů Ivana Bartoše a poslance Ondřeje Profanta.

Vládní zmocněnec potvrdil zapojení Pirátů do pléna RVIS i pracovních skupin k digitalizaci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Na základě vzájemné dohody se budou Piráti účastnit plenárního zasedání RVIS. Experti strany se rovněž zaměří na akční plán pro zavedení otevřeného softwaru na úřadech.

„Vážíme si toho, že si pan Dzurilla udělal čas a měl zájem s námi téma digitalizace znovu důkladně konzultovat, zejména pak další fáze, které budou po schválení koncepce vládou následovat. Máme skupinu expertů, a to jak na úrovni poslanců, tak i oborových specialistů, které chceme uplatnit. Proto oceňujeme příslib pana Dzurilly k účasti v orgánech RVIS, jakmile budou vládou oficiálně zřízeny,” uvedl Ivan Bartoš.

Piráti už před setkáním obdrželi dokumenty, které shrnují projekt Digitální Česko. Ten je rozdělen do tří oblastí: Česko v digitální Evropě se obrací směrem k EU a jejím cílem je aktivní role ČR při vytváření digitálně přívětivé legislativy EU; Informační koncepce ČR má zlepšit přístup občanů k on-line službám či zefektivnit práci zaměstnanců veřejné správy; Koncepce Společnosti 4.0 se věnuje vědě, výzkumu, inovacím, vzdělávání a dalším klíčovým aspektům pro přechod na digitalizovanou ekonomiku.

„Dokumenty předložené vládě, které jsme prostudovali, jsou vypracované odborně a přehledně. Vzhledem k tomu, že v ČR existuje mnoho tlustých koncepcí a nejen v digitalizaci „skutek utek“, věnovali jsme značnou část jednání plánům realizace a roli jednotlivých ministerstev. Je třeba mít jasný harmonogram zavádění změn a jasné rozdělení pravomocí celého projektu Digitální Česko, jeho tří podoblastí i dílčích úkolů. Piráti, kterým je velmi blízká oblast otevřeného softwaru, se proto po dohodě s vládním zmocněncem zaměří na vypracování plánu pro využití opensource softwaru ve veřejné správě,“ uvedl Ondřej Profant, který je předsedou sněmovního Podvýboru pro e-Government.

Piráti nyní čekají na vypořádání připomínek k dokumentům a na následné jednání vlády. Ta má celou koncepci schválit začátkem září.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: S čím vyšší třídou, tím logicky nárůst klesá

21:03 Ministr Jurečka: S čím vyšší třídou, tím logicky nárůst klesá

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostec…