Vlastimil Podracký: Migrace – zhouba nebo záchrana?

13.12.2024 9:44 | Glosa

Migrace se opět dostala do středu zájmu, když Brusel rozhodl, že je pro něj přijatelné, aby se latinoamerické favely (slumy) odstěhovaly do Evropy.

Vlastimil Podracký: Migrace – zhouba nebo záchrana?
Foto: hns
Popisek: Vlastimil Podracký, ilustrační koláž

Šokující informace o tom, že předsedkyně Evropské komise von der Leyenová projedná v Montevideu, kromě problémů bezcelního obchodního styku také přijímání chudých lidí z Latinské Ameriky v Evropě, znovu otevřela otázku migrace rozdělující názorově Evropany. Proč vůbec vznikla otázka nepřirozené administrativní migrace? Kde je příčina?

Tady je zapotřebí především pochopit, že v západní Evropě už dávno většina lidí přijala migraci jako nutnost zajištění pracovní síly, na Východě to lidé nechápou, protože obvykle nepociťují nutnost pracovní sílu zvnějšku administrativně zajišťovat. Rozdíly mezi myšlením západu a východu Evropy ohledně migrace se přičítá komunistickému režimu.

Postupující odpřirozenění (ztráta přirozeného vývoje a nahrazení spontánních společenských jevů lidskými konstrukty – viz moji knihu Konzervatismus pro třetí tisíciletí) zachvátilo Západ dříve než Východ a situace je tedy na Západě jiná. Postupné vymírání a somatickou degradaci nastartoval Západ o generaci dříve a současná struktura obyvatelstva je viditelně odlišná (to je vidět třeba v Londýně přímo na ulici). Tento vývoj k odpřirozenění můžeme sledovat nejlépe na životě mladých lidí dříve a nyní. V určité generaci, na Západě poválečné u nás ještě v sedmdesátých letech, bylo samozřejmé, aby mladí lidé zakládali rodiny na základě přirozených instinktů, posilovaných tradičním řádem, v mladém věku (20 – 25 let) a celá společnost se tomu musela uzpůsobit jako sociálnímu faktu výstavbou bytů a pořizováním bydlení svépomocí (rodinné domky). Trvalá manželství vítězila nad rozvody nebo neplodnými partnerskými vztahy, tedy přirozené a samozřejmé povinnosti vítězily nad hédonismem. S postupem nekonečného studování, cestování, zábavy a nezodpovědnosti k budoucnosti se přirozenost a tradiční řád vytratily. Z hlediska celostního hodnocení byly přirozené principy nahrazeny lidským svobodným hédonickým chováním.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM: Fašizace české společnosti pokračuje

6:03 KSČM: Fašizace české společnosti pokračuje

Pravicová vláda Petra Fialy a její poslanci pokračují v zoufalé snaze zůstat u moci za každou cenu a…