Vondra (ODS): Přežije svoboda slova v EU rok 2024?

22.01.2022 13:16 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k hrozbě cenzury na sociálních sítích

Vondra (ODS): Přežije svoboda slova v EU rok 2024?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Uplynulý týden zasedalo plénum EP. Pozornost připoutaly volby nového vedení – o tom jsem psal minule. Pak také Macronův projev zahajující francouzské předsednictví – o tom nepíšu, protože cílovkou byl francouzský volič, který půjde na jaře k volbám. Naopak stranou pozornosti zůstalo projednání zákona k digitálním službám (DSA, Digital Service Act), přestože jeho výsledná podoba ovlivní každého, kdo využívá služeb velkých digitálních platforem, včetně sociálních sítí (Facebook/Meta, Twitter aj.). Může mít zásadní dopad na svobodu slova.

Záměr regulovat velké platformy je v pořádku. Týká se to požadavků na transparentnost algoritmů, zákazu cílené reklamy pro nezletilé i eliminace obsahu, který je nezákonný. Jasně – co je nelegální off-line, má být nelegální i on-line. Potíž ale nastává u dnes velmi rozšířeného boje proti dezinformacím, který má někdy opodstatnění, ale může se snadno zvrhnout v potírání svobodného projevu na sítích. Podle návrhu EK, k němuž teď EP odsouhlasil svou pozici, budou mít platformy povinnost odstraňovat nejen nelegální, ale i „škodlivý“ obsah.

Problém je, že zákony i pojetí "škodlivosti" se v jednotlivých členských státech EU liší. Jejich autority budou moct odstranit obsah, je-li v příslušném státě nelegální, a také sami uživatelé si nastaví, budou-li chtít, přísnější filtr pro „škodlivý“ obsah. To je OK. Ale nedostatečně je ošetřena druhá strana mince, totiž případ, kdy se na sítích svobodně a zákonně vyjádříte a platformy vám to jako „škodlivé“ smažou. Budou to muset zdůvodnit, ale vy nebudete moci podobně vypnout onen cenzurní filtr a vaše případné dovolání se bude řešit soudně v „zemi původu“, čili v tom členském státě, kde má platforma registraci. Zpravidla v Irsku.

A tady může být problém, protože není žádná záruka, že irská justice bude věc posuzovat stejně, jako kdyby ji posuzovala justice u nás. Jen namátkou – v dnešní hysterii už vidím mazání mnoha vyjádření na téma klimatu, covidu, genderu, migrace, atd. Jeden příklad: na jaře 2020 jsem na FB poděkoval českým ženám, že šijí roušky, a jejich přínos pro nešíření nemoci jsem doložil grafem. FB mi to na podnět z Norska smazal, protože WHO tehdy proti rouškám brojila (pak úplně otočila). Jasný zásah do svobody slova – bez možnosti dovolání.

Naše frakce ECR proto předložila pozměňovací návrh, aby v případě sociálních sítí neplatil princip „země původu“, ale princip „země cílové“. Platformy by musely zřídit adresy v každé zemi a dovolání by bylo jednodušší. Ale neuspěli jsme. Většina se držela „země původu“. U byznysu (např. Amazon) to dává smysl, protože se omezí byrokracie. Ale svoboda slova je hodnota, která stojí výš. Nyní hrozí, že se stane obětí cenzury. Hlasoval jsem proto proti návrhu. O výsledné podobě zákona bude ještě EP vyjednávat s členskými státy. Je tedy čas. Platit to má od roku 2024!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Fico je asi jen odporná, zapšklá a zkorumpovaná krysa

12:17 Kolář (TOP 09): Fico je asi jen odporná, zapšklá a zkorumpovaná krysa

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě Roberta Fica v Rusku.