Vondra (ODS): Ústavní soud politikaří, zvlášť Pavel Rychetský

06.02.2021 18:02 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k zrušení části volebního zákona Ústavním soudem

Vondra (ODS): Ústavní soud politikaří, zvlášť Pavel Rychetský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Všichni víme, že se Rychetský coby předseda Legislativní rady státu a místopředseda vlády Miloše Zemana osobně podílel na znění zákona, který nyní – po 20 letech – ÚS pod jeho předsednictvím (a s jeho hlasem) zrušil jako „neústavní“. Znamená to jediné: Rychetský tehdy jednal v rozporu s ústavou.

Co k tomu říct?

1) Rychetský je politický oportunista. Před 20 lety měla „jeho“ ČSSD v preferencích přes 20 % a volební zákon ji zvýhodňoval. Teď se pohybuje kolem 7%, takže jí změna vyhovuje.

2) ÚS je nekonsistentní, nepředvídatelný. Ústavu vykládá pokaždé jinak, měří dvojím metrem! Když novelu volebního zákona z dílny „opoziční smlouvy“ (tj. Zemanovu) zažaloval u ÚS prezident Havel, ÚS v ní v roce 2001 zrušil některé „většinové“ prvky (velký počet volebních okrsků), ale třeba součtové klauzule u koalic zůstaly. Teď naopak ÚS klauzuli zrušil.

3) ÚS měl k zaujetí stanoviska 3 roky. Ty zoufale promarnil – zpravodajem zákona byl někdejší komunista a notorický „lenoch“ Jan Filip, pro nějž je 3-letá doba projednávání bohužel standardní.

4) ÚS tím, že rozsudek vynesl 8 měsíců před volbami, vstoupil do arény nejen jako strážce ústavy, ale i jako „politický hráč“. Politické strany „šibeniční lhůtou“, která nemá daleko k „vydírání“, postavil ke zdi: buď zákon hned změníte, anebo volby nebudou a nastane ústavní krize. Ukázkový příklad „soudcokracie“.

5) Argument, kterým se ÚS zaštiťuje – princip rovnosti hlasů a nediskriminace – je do značné míry falešný. Ano, je pravda, že dosavadní systém znevýhodňoval menší strany (mající v preferencích 5=15 % hlasů). Ale princip plné rovnosti hlasů a nediskriminace v čisté podobě nectí žádný volební systém na světě. Nebude ho ctít ani nová úprava u nás, protože pětiprocentní klauzuli nutnou, aby strana postoupila do Sněmovny, nikdo nezrušil. Diskriminace lidí volících pidistrany zůstane. Mimochodem – těch pár států, které ji neměly, od toho ustoupily, protože dokonale poměrný systém neumožňuje sestavit funkční a stabilní vládu na celé volební období.

6) Rychetským jsem začal a taky skončím: kdysi byli se Zemanem spojenci. Teď soupeří – Rychetský myslí na prezidentskou volbu, chce se odlišit. Oba politikaří. Zeman – aby ÚS předešel – vyhlásil volby o 6 měsíců dřív, než je zvykem, a tím zavařil rozpočtům politických stran na volební kampaně. A ten druhý jim teď – ve svém vlastním zájmu – hodil granát do arény.

Co říct závěrem? Jasně, není jiné cesty než výrok ÚS respektovat a najít řešení. Najít shodu ve Sněmovně i Senátu zároveň nebude jednoduché. V této zemi není opravdu jednoduché dělat politiku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Kdepak je ta Fialova nezávislost?

14:07 Maříková (SPD): Kdepak je ta Fialova nezávislost?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k neustále rostoucímu podílu dovozu zemního plynu z v…