Stav legislativní nouze? Pekarová si protiřečí a vláda selhává v komunikaci. Velké vášně vzbudilo vyhlášení stavu legislativní nouze ze strany předsedkyně Sněmovny Pekarové z TOP09. Jako ústavní právník bych k tomu napsal jen pár řádků, abychom se zorientovali. Budu rád, pokud můj příspěvek budete sdílet.
Prvně bych rád krátce řekl, k čemu stav legislativní nouze je. Jedná se o zrychlený proces přijímání zákonů, který může předseda komory vyhlásit pokud je země bezpečnostně či hospodářsky významně ohrožena.
Osobně si myslím, že žádná z podmínek splněna nebyla, ale to bude pravděpodobně přezkoumávat Ústavní soud. Vláda vyhlásila stav legislativní nouze, aby mohla snížit valorizaci důchodů. Chápu, že zvyšování penzí je pro rozpočet obrovskou zátěží. Ale valorizace je tam právě od toho, aby před inflací chránila ty nejohroženější skupiny.
Navíc - vláda před volbami slibovala, že se na důchody sahat nebude. Chápu důvody, proč to udělat chce, ale tady jen doplácí na svou špatnou komunikaci. Samotný fakt, že chce valorizaci snížit právě ve stavu legislativní nouze, jen ukazuje zoufalost a strach, který vláda z projednávání má.
A hlavně to ukazuje aroganci, kterou jsme neměli rádi u Andreje Babiše. Byla to totiž právě Markéta Pekarová Adamová, která kritizovala předchozí vládu za projednávání zákonů v době COVIDu skrz stav legislativní nouze. Ale co platilo před rokem, to už dnes (minimálně pro TOP09) neplatí.
Mrzí mě, že řada pravicových voličů, kteří vládu ve volbách podpořili, nemohou cítit zastání. Vnímám kolem sebe, že řada lidí je z vlády jednoduše zklamaná. Ale nevidí jinou možnost. Proto jsem rád, že mohu reprezentovat právě Svobodné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV