Naši členové se účastnili veřejného slyšení petičního výboru, který projednával petici Společnosti pro obranu svobody projevu. Na akci přítomný Libor Vondráček k tomu napsal tento komentář:
"Během tohoto jednání bylo upozorněno na několik faktů:
- DSA (The Digital Services Act) chce, aby platformy mazaly "nelegální obsah" a dále obsah, který bude porušovat vlastní smluvních pravidla platforem.
- Jiný unijní předpis požaduje, aby se platformy zavázaly do svých smluvních pravidel zapojit "mazání škodlivého obsahu (harmful content)".
- A jiný unijní předpis pak směřuje k tomu, že právě Evropská komise byla měla být tím orgánem, který bude vykládat, co je a co není "harmful content".
Přestože se nejedná o "přímočaré omezování svobody slova" a EU na to jde mazaně, výsledek je předem jasný. Pokud se něco nezmění, svobodě projevu se v EU dařit v nebude.
Zásadní přitom zůstává:
- jak moc předáme rozhodování o tom, co je "nelegální obsah" do Bruselu
- jak moc bude naše vlastní legislativa stavět některé projevy mimo zákon.
Připomínáme tedy naší petici ZDE
"Už v lednu, když vyhrožoval ministr Rakušan trestáním lidí kvůli C*VIDu, spustili jsme petici proti verbalním trestným činům.
Kriminalizace verbalních trestných činu je praktika snadno zneužitelná totalitními režimy, kterou musíme jako seriózní politická strana usilující o svobodu samozřejmě odmítnout."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV