“Škoda jen, že jsou nové technologie využívány k rozšiřování repertoáru represivních opatření, a ne k ochraně veřejného zdraví, například k testování psychotropních látek v kontextu harm reduction,” komentoval situaci poslanec Pirátů Tomáš Vymazal, který je expertem strany na drogovou problematiku.
„Během obou zmíněných festivalů bylo zkontrolováno přes 9 tisíc osob a více než 7 tisíc vozidel. V 316 případech policie zaznamenala držení malého množství omamné a psychotropní látky. Těchto 316 lidí se prohřešilo tedy pouze tím, že si do areálu hudebního festivalu vzali psychotropní látku v malém množství. Represe tedy byla ve větší míře aplikována vůči lidem, kteří měli u sebe psychotropní látku pravděpodobně pouze pro osobní potřebu, ačkoliv je Česká republika známá svou pokrokovou legislativou, která neperzekvuje užívání psychotropních látek. Z hlediska koncepčního řešení drogové problematiky by bylo efektivnější informovat účastníky o zásadách bezpečnějšího užívání všech psychotropních látek i jeho potenciálních rizicích,“ popisuje další možný přístup Jana Michailidu, garant programového bodu Psychotropní látky.
„Pro policii se jedná o levné body, ale přínos takových akcí je z dlouhodobého pohledu minimální. Příští rok budou návštěvníci jen o něco vynalézavější a černý trh mezitím vesele bují dál,“ říká Vymazal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV