Vystrčil (ODS): Jevonsův paradox a my

11.01.2019 11:19 | Zprávy

Vždy na konci či začátku roku se objevují různé prognózy, co nás čeká a také zaručená doporučení, co bychom určitě dělat měli nebo naopak, co bychom zcela jistě dělat neměli.

Vystrčil (ODS): Jevonsův paradox a my
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Miloš Vystrčil

Za pravdivé tvrzení téměř nikým nezpochybňované se považuje doporučení, abychom se chovali chytře a ekologicky, tedy abychom si kupovali chytré energeticky méně náročné elektronické či jiné přístroje nebo si třeba kupovali auta s menší spotřebou, apod.

A tak i díky tomuto doporučení v domácnostech přibývají LCD obrazovky, úsporné žárovky, další chytré mobily a počítače nebo třeba i úspornější auta.

Když se potom rok s rokem sejde a my si dáme tu práci, tak se najednou u většiny rodin přes všechny naše chytré a na první pohled ekologické nákupy ukáže, že jsme zase spotřebovali nebo prosvítili více elektrické energie, že jsme díky moderní tiskárně a jejímu bezdrátovému propojení s našimi chytrými zařízeními spotřebovali také více papíru a že jsme dokonce díky našim dlouhým cestám úsporným autem za nákupy do blízkého města (dříve jsme tam se starým autem s velkou spotřebou skoro nejezdili) projezdili i více benzínu.

Tomuto jevu, kdy efektivnější využívání zdrojů (například elektřiny, benzinu …), vede k jejich větší spotřebě, se říká Jevonsův paradox.

Věřte, nevěřte, Jevonsův paradox někdy též nazývaný Jevonsův jev či efekt byl mnohokrát experimentálně ověřen a skutečně platí.

Pokud se tedy nyní ptáte, zda má vůbec smysl si i s cílem uspořit a šetřit životní prostředí kupovat úspornější a modernější přístroje a zařízení, potom hned nezoufejte. Odpověď je jednoduchá. Ano, samozřejmě má, ale pouze tehdy, pokud jsme zároveň jako lidé schopni se vlastním rozhodnutím omezit a odříci si využití uspořeného (energie, benzin, teplo, …) a tím i uspořených prostředků pro naše další jiná uspokojení, potřeby a navyšování blahobytu.

Jinými slovy cesta k ekologičtějšímu, citlivějšímu a přirozenějšímu chování člověka ke světu a přírodě může být úspěšná pouze tehdy, pokud budeme ochotni a schopni sami od sebe omezit svoji rozpínavou touhu po v podstatě nekonečném uspokojování svých lidských rozmarů a potřeb. Tuto schopnost se omezit a ovládnout za nás nezajistí žádné supermoderní a superúsporné přístroje a zařízení. Nezajistí to samy o sobě ani žádné zákony a dotace.

Máme to totiž v první řadě ve svých rukách a možná paradoxně právě období Vánoc a začátku roku charakteristické snahou o vytvoření atmosféry pohody a blahobytu, ale také zároveň i období charakteristické obdarováváním se, rozjímáním a přijímáním předsevzetí je vhodnou dobou si i toto připomenout. Šťastný nový rok.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…