Ministr zemědělství senátorům slibuje, že stát nezůstane pozadu a bude také rychle pomáhat. K tomu je ale prý potřeba změnit lesní zákon a prý hodně rychle. Tak dobře, uvěřili jsme. Parlament rychle mění zákon a ejhle, ono se nic moc neděje a my se v Senátu dozvídáme, že je ten samý zákon potřeba změnit rychle podruhé. Prý proto, aby kraje mohli ještě do konce roku 2019 vyplatit vlastníkům lesů alespoň jeden a půl miliardy korun.
Poučeni první zkušeností se domlouváme s kolegou senátorem Milanem Štěchem a zjišťujeme na ministerstvu zemědělství situaci, jaká nastane, když podruhé na tu naplánovanou rychlozměnu lesního zákona přistoupíme. Jsou – budou skutečně dotčené instituce připraveny po druhé změně zákona peníze rychle vyplatit? Je ministerstvo zemědělství dopředu domluveno s kraji, že vše poběží jako na drátkách? Mám na mysli rychlé podání žádostí, jejich posouzení na krajích a následné rychlé vyplacení dotací vlastníkům lesů.
Bohužel mé výsledné pocity jsou velmi slušně napsáno smíšené. Ano sucho a lesní monokultura vykonaly své, ale přesto bohužel nemohu přístup státu označit jinak než jako velmi liknavý a vůči majitelům lesů navíc velmi krutý. Nechápu to a jsem naštvaný. Lesy jsou důležité pro nás pro všechny, a co se týká kvality života, jsou našim společným bohatstvím.
Miloš Vystrčil, krajský zastupitel, senátor
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV