V minulém týdnu jsem se na zasedání našeho EP výboru INTA (pro mezinárodní obchod) opakovaně ptal, zda hodlá EU nějak přispět k řešení nestabilní situace v průlivu Bab al-Mandab. Odpověď jsem nedostal. Pokud si myslíte, že se nás to netýká - tak týká. Jak našich výrobců, tak spotřebitelů.
Tím průlivem proudí 12 procent objemu světového námořního obchodu, zejména mezi Evropou a Asií. Íránem podporovaní jemenští povstalci však na výraz solidarity s Palestinou napadají a ohrožují dopravní lodě. Společnosti tedy pozastavují plavby nebo volí delší trasu kolem Afriky, což doprav,- a tedy i exportované zboží, prodražuje. Evropští a asijští vývozci tak zvedají ceny, nebo dokonce omezují výrobu. Přečíst si o tom můžete třeba ZDE nebo ZDE. Zuří už i Čína, která tlačí na Írán, aby pomohl situaci zklidnit (více ZDE).
EU, zdá se, nedělá nic, ani diplomacii, a silové zásahy proti jemenským povstalcům nechává na USA a Velké Británii. Přitom evropská ekonomika, obchod a export jsou zasaženy už teď. Komise a Parlament ale raději řeší Orbána, “hate speech” a boj proti “dezinfo” (který von der Leyen označila v Davosu za hlavní problém příštích dvou let).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV