Malé politické zemětřesení na Tchaj-wanu.
V lokálních volbách tam dosud opoziční “konzervativní” strana KMT (Kuomintang, tradiční strana, založená ještě Čankajškem) nečekaně a drtivě porazila vládnoucí “liberální” DPP (Demokratická pokroková strana) stávající prezidentky Tsai. KMT vyhrála i v tchajwanské metropoli Taipei. Prezidentka Tsai v reakci na to rezignovala na svůj předsednický post v DPP.
Proč je to důležité? Obě strany se dost výrazně liší v přístupu k pevninské Číně. KMT, jakkoliv chce také zachovat “nezávislé” postavení Tchajwanu, čile s čínským režimem komunikuje, dodržuje tzv. konsensus z roku 1992 a chová se umírněně. Naproti tomu DPP, (podporovaná např. otevřeně českou neziskovkou Evropské hodnoty, za americký grant) volí spíše cestu konfrontace a různých šťouchanců, které jen přikládají pod kotlem (návštěvy zahraničních politiků zejména).
Na tuto kartu vsadila DPP i ve volbách, když je chtěla zarámovat jako výzvu pevninské Číně a Tchajwan označila za frontovou linii demokracie. U voličů to nezafungovalo.
Znamená to změnu tchajwanské strategie vůči Číně a postupné uvolňování napětí? Ještě je brzo na hodnocení. Ale dává to straně KMT dobrou pozici před příštími prezidentskými a parlamentními volbami v roce 2024.
Doufám tedy, že tyto posuny zaregistruje i české MZV a obě komory českého Parlamentu, včetně svých předsedů.
Dodám ještě (zejména pro členy a voliče ODS), že KMT i ODS jsou členy stejné mezinárodní organizace, “pravicové internacionály” IDU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV