„Pozvali jsme do Prahy politiky a experty ze sedmadvaceti států, včetně například světoznámého ekonoma Hernanda De Sota nebo bývalého australského premiéra Tonyho Abbotta, abychom jako třetí nejsilnější politická skupina v Evropě diskutovali o budoucnosti EU, o migraci a bezpečnosti nebo o transatlantickém partnerství,” řekl Jan Zahradil. Spolupráci se Spojenými státy označil za zvláště důležitou, vzhledem k plánům na vznik „evropské armády”, které přímo ohrožují bezpečnostní záruky plynoucí ze členství v NATO.
„Britské referendum musíme brát jako příležitost ke změnám,” uvedl Jan Zahradil. „Je jasné, že pokud dosavadní evropské elity nezačnou brát obavy občanů vážně, budeme svědky nástupu extremistů. Protože, jak ukázal summit v Bratislavě, se od současných evropských politiků žádných reformních kroků nedočkáme, musíme se iniciativy chopit my jako seriózní a eurorealistická opozice,” dodal Zahradil.
„Za prvé, na rozdíl od české vlády prosazujme otevření evropských smluv. Nová smlouva musí omezit pravomoci bruselských institucí a omezit i jejich činnost. Za druhé, při potírání nelegální migrace se inspirujme recepty, které už jinde zafungovaly - jako třeba v Austrálii. Prosazujme kombinaci prevence a restrikce. Za třetí, nebojme se volného obchodu s USA a jinými světovými centry. Jsme exportně orientovaná země, můžeme na tom jedině získat,” shrnul Jan Zahradil hlavní závěry konference.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV