Ukázalo se tak, že původně vysmívané téma českých lidovců je velmi důležitým pro značnou část lidí. Lidovci za jeho prosazení přitom bojovali už od roku 2006, kdy vyslechli venkovského pekaře Stanislava Pecku.
„Při volbách do senátu v roce 2006 jsem pekaři Peckovi ze Sobětuh u Chrudimi, že pokud dá podporu Petru Pithartovi pro druhé kolo senátních voleb, udělám maximum proto, aby se pitomost jménem střídání času zrušila,“ začíná vyprávět europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který jako tehdejší volební manažer Pitharta stál u zrodu boje.
„Petr Pithart to tehdy nebral za důležité téma, proto jsem jej nabídl Romanu Línkovi a později i Petru Šilarovi, který si téma vzal jako hlavní a opravdu hodně na tom odpracoval,“ přibližuje dále Zdechovský cestu, díky které se boj za zrušení střídání prosadil do oficiální lidovecké politiky.
V Bruselu se téma prosadilo až překvapivě snadno
„V roce 2013 jsem pak s tématem přišel na volební štáb pro volby do Evropského parlamentu. Ještě teď si živě pamatuji úšklebky kolegů, ale podařilo se mi je přesvědčit a v našem programu se to objevilo,“ říká dále europoslanec. Dále už stačilo, aby téma otevřel přímo v Bruselu. „Obrovsky mě tehdy překvapily okamžité pozitivní reakce od desítek europoslanců a ochota se tématem zabývat. Pak už to šlo téměř samo,“ popisuje Zdechovský. Příčiny vidí například v tom, že europoslanci při své práci hodně cestují, a tak vědí, jaké zbytečné komplikace střídání leckdy způsobuje. Navíc prý kolegové nebrali na lehkou váhu studie o negativních dopadech střídání na zdraví lidí a hospodářských zvířat nebo třeba o nepříznivých vlivech na vyšší nehodovost, nižší produktivitu práce či provoz podniků a zdravotnických zařízení. „Velkou roli pak sehrála i studie českých vědců z Karlovy univerzity, kteří vypočítali, jak má letní čas hodnotu už jen jedné minuty práce ročně a pominuly tak i veškerá ekonomická pozitiva,“ doplňuje lidovec.
„Dnes je tomu 12 let od mého slibu pekaři Peckovi a doufám, že je na naši práci hrdý,“ uzavírá Zdechovský s tím, že prosazení tématu je pro něho dalším důkazem toho, že se věci dají měnit, jen člověk musí být trpělivý a odpracovat to.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV