Zdechovský (KDU-ČSL): EU potřebuje komisaře pro bezpečnost

14.03.2024 7:17 | Komentář

Evropa si během desetiletí míru zvykla na řešení spíše okrajových problémů či někdy pseudoproblémů, jako jsou otázky související s genderem nebo vyhrocená snaha o politickou korektnost úplně ve všem.

Zdechovský (KDU-ČSL): EU potřebuje komisaře pro bezpečnost
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

A to je samozřejmě chyba. Vzhledem k tomu, čeho jsme nyní svědky za hranicemi EU, není možné ignorovat otázky týkající se bezpečnosti a obrany. Pokud se nebude řešit, Evropa si bude nadále zadělávat na veliký problém.

Obrovskou pozornost vzbudil nápad současné předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové vytvořit v rámci Evropské komise funkci komisaře pro obranu. Ohlasy na to byly různé.

V mnoha diskusích jsem narazil na silně kritické komentáře nesoucí se především v duchu, že půjde o další zbytečný a bezvýznamný post. Je tedy funkce opravdu potřebná?

Kritika tentokrát není na místě

Kritizovat současnou Komisi lze za jistě mnoho věcí. V průběhu času vznikala různá portfolia pro jednotlivé evropské komisaře. Jejich současné rozdělení je špatné a u mnoha by se dalo diskutovat o tom, jaký a zda vůbec mají nějaký smysl.

V oblasti obrany ale není kritika vůbec na místě. Jestli by nějaký post v Evropské komisi měl význam, komisař pro obranu by byl jedním z nich.

Nikdo už snad dnes nemůže pochybovat o tom, že naprosto nedostatečné zajištění vlastní bezpečnosti většiny Evropy představuje reálný problém ohrožující samotnou existenci svobodných evropských zemí a EU jako celku.

Rostoucí hrozby zvenčí

Nejedná se jen o ohrožení vojenského charakteru, jehož se obávají především země nacházející se v těsné blízkosti Ruska, ale i třeba hrozba v kyberprostoru. Zkrátka, vytvoření funkce samostatného komisaře pro obranu by smysl dávalo.

Vůbec by to neznamenalo vznik nějaké evropské armády, jak si někteří myslí. Ta by byla naprosto zbytečná, protože by jen dublovala roli NATO. Komisař pro obranu by měl především koordinovat na evropské úrovni vojenské nákupy a výrobu obranného materiálu.

Kromě vojenských hrozeb by řešil i palčivé téma ilegální migrace. Díky tomu by Komise měla možnost reálně zlepšit celkovou obranyschopnost Evropy.

Nespoléhat věčně na USA

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Fialova vláda zdražuje občanům náklady na zajištění základních životních potřeb

8:05 Rozvoral (SPD): Fialova vláda zdražuje občanům náklady na zajištění základních životních potřeb

Za celé více než tříleté vládnutí současné vlády v čele s premiérem Petrem Fialou našim občanům každ…