„Ve spolupráci s českými i německými europoslanci napříč frakcemi jsme připravili dopis pro předsedu evropského parlamentu. Chceme tak zajistit, aby věc měla maximální možnou pozornost a ideálně bylo s Polskem započato řízení o nesplnění povinnosti, protože jsme přesvědčeni, že v tomto konkrétním případě jasně došlo k porušení evropského práva,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je hlavním iniciátorem dopisu.
Češi a Němci se bojí o zdroje pitné vody
Situaci už řeší Evropská komise a petiční výbor Evropského parlamentu. Všechna jednání ale zkomplikovala pandemie koronaviru. Proto se europoslanci domluvili a poslali výzvu předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, aby se i on zapojil do jednání mezi Komisí a Polskem o zastavení těžby hnědého uhlí. Pokud by se tak nestalo, hrozí nevratná devastace krajiny a znehodnocení majetku obyvatel na české a německé hranici, kteří by navíc přišli o zdroje pitné vody.
Důl Turów se nachází na česko-polsko-německém trojmezí, na území Polské republiky. Těžba jeho ložiska měla skončit k 30. 4. 2020. Zájmem Polska je však rozšířit těžbu až do roku 2044 na 30 km2 a 330 metrů pod úroveň okolního terénu, což by mělo prokazatelný negativní dopad na životní prostředí v okolí a hladinu podzemních vod. Zásadně by to ovlivnilo život zhruba 30 000 českých občanů pohraničí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV