Zdechovský (KDU-ČSL): Evropa má nejvyšší čas vymanit se ze závislosti na čínských lécích

28.08.2023 20:07 | Komentář

Mnozí z nás mají stále v živé paměti nedávných několik měsíců, kdy se Česko stejně jako zbytek Evropy potýkalo s nedostatkem obyčejných antibiotik a léků na sezonní nemoci.

Zdechovský (KDU-ČSL): Evropa má nejvyšší čas vymanit se ze závislosti na čínských lécích
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Pro všechny nemocné je samozřejmě nepříjemné, když nemohou sehnat léky, které byly dříve běžně k dostání. Hlavní příčinou zmíněných problémů byl výpadek dodávek především z Číny a také Indie, protože právě v těchto zemích se vyrábějí chemikálie potřebné k produkci těchto léků.

Po zrušení covidových restrikcí v Číně onemocnělo v Říši středu na 250 milionů lidí, takže čínská produkce léků, která by jinak šla na export, musela zůstat na domácím trhu. A důsledkem toho pak (nejen) Evropě přibyla další velká starost.

Další nedostatek léků?

Objevily se nyní zprávy o tom, že podobná situace může nastat i tento podzim. Např. Deník N přišel s tím, že minimálně do konce září mají být celkové dodávky penicilinu do českých lékáren ještě menší než v zimních a jarních měsících (ZDE).

Hlavní výrobce antibiotik, společnost BB Pharma, je ale podle jeho zjištění do konce září schopná dodat jen zhruba 26 tisíc balení, což je množství, které ale zdaleka neodpovídá zimním a jarním dodávkám. Pro srovnání: V době červnového nedostatku penicilinu do Česka přišlo více než 70 tisíc balení.

Lékaři a lékárníci nyní často upozorňují na to, že v lékárnách penicilin není dostupný. Firem schopných dodávat penicilin v Evropě není dostatek. Společnosti Sandoz a Teva, které byly donedávna hlavními producenty tohoto léku, mají nyní problémy s výrobou a počítá se s tím, že většinu dodávek má zajistit společnost BB Pharma, která ale dosud dodávala penicilin jen minimálně.

Česko už nyní věc řeší. Podle vyjádření ministra zdravotnictví výrobci penicilinových antibiotik a sirupů přislíbili dodat do konce září 130 000 balení tabletových antibiotik, dalších 170 000 balení dodají do půlky listopadu.

Má to být víc než loňská spotřeba v září, kdy bylo předepsáno celkem 45 000 balení a 14 000 balení sirupů. Nyní nezbývá než doufat, že léků bude nakonec skutečně dostatek.

Nespolehlivá Čína

Problém ale trápí více či méně celou Evropu a se stejnými potížemi se potýkají i v USA na druhé straně Atlantiku (ZDE). Příčina je všude stejná: Závislost zvláště na dovozu potřebných látek z Číny. Dokud budeme závislí na čínském importu, problém bude přetrvávat a neustále budeme žít v nejistotě, zda bude v lékárnách penicilin vůbec k dostání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Do školství se tlačí štědře financované neziskové organizace

10:17 Okamura (SPD): Do školství se tlačí štědře financované neziskové organizace

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke školství.