Zdechovský (KDU-ČSL): Evropský obranný průmysl nestíhá, je nutné urychleně doplnit vojenskou výbavu

25.10.2022 9:09 | Komentář

Členské státy EU už poskytly Ukrajině obrovskou vojenskou pomoc. Pro některé země včetně Česka to byla zároveň příležitost, jak vyřadit ze svých starých zásob vybavení ze sovětské éry a nahradit ho modernějším.

Zdechovský (KDU-ČSL):  Evropský obranný průmysl nestíhá, je nutné urychleně doplnit vojenskou výbavu
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Jak zdůraznila analýza nedostatku investic do obrany (k stažení ZDE), kterou v květnu 2022 zveřejnila Evropská komise ve spolupráci s Evropskou obrannou agenturou, v Evropě je třeba urychleně doplnit vojenské zásoby, které byly před válkou pro obranyschopnost Evropy naprosto nedostatečné.

Poddimenzovaný obranný průmysl

EU a její Evropská obranná agentura začala už v roce 2015 nabízet úlevy z DPH, které měly členské státy motivovat k místním nákupům v rámci Evropy. V reakci na ruskou agresi na Ukrajině pak spustila fond ve výši 500 milionů eur na pokrytí společných nákupů.

Tyto snahy však mohou být jen slabou náplastí s ohledem na celkové potřeby a skutečné náklady na velké zbrojní zakázky. Stále bohužel platí, že evropské země mnohdy spoléhají na mimoevropské zdroje prostě proto, že jim prakticky nezbývá žádná jiná možnost. Domácí evropská výroba je totiž naprosto nedostatečná.

Nedávný článek na Politico.eu (ZDE), který se obsáhle věnuje této opomíjené problematice a má výmluvný název Why Europe’s defense industry can’t keep up (Proč evropský obranný průmysl nestíhá), zmiňuje několik úskalí.

Jedním z nich je právě skutečnost, že složitější nákupy mohou v Evropě trvat i několik let a některé pokročilé zbraně jsou dostupné pouze mimo Evropu. Cituje mj. i Davida Choura, finančního ředitele největšího českého výrobce zbraní Czechoslovak Group (CSG).

Ten říká, že problémem evropského obranného průmyslu je, že je zvyklý vyrábět složité zbraně ve velmi malých sériích po dlouhou dobu, což vyhovuje mírové situaci s tím, že bezpečnostní prostředí se změnilo a jsou potřeba miliardové investice. První problém tedy představuje poddimenzovaná výroba, která bohužel není přizpůsobena současné situaci, kdy Evropa čelí bezprostřední hrozbě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

22:31 Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k penězům odtékajícím do zahraničí.