Drž hubu a plav! Zbořil našel Fialu ve starém filmu

06.01.2025 12:06 | Rozhovor

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Davy se vrhají do vody, kde není slíbený přičarovaný most a skandují: Ať žije soudruh předseda! Tomu, kterému se nechce volat, říká Vlasta Chramostová, v úloze ženy kastelána, Drž hubu a plav!“ S klasickým filmem Bílá paní režiséra Zdeňka Podskalského srovnal některé projevy české vlády politolog Zdeněk Zbořil.

Drž hubu a plav! Zbořil našel Fialu ve starém filmu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Pane doktore, pohlédl jsem na Slovensko a viděl jsem debatu o novém hudebním aranžmá slovenské hymny. Nejsme muzikologové, nicméně, o čem svědčí, že i takováto celkem nepolitická věc se zvrhne v politickou hádku? Není to jako kdyby se jeden člověk obořil na druhého, že mu řekl „dobrý den“?

Někdy si myslíme, že se v politice zaujímají postoje a že se jedná racionálně, ale to není nic jiného než dost podstatný omyl. Spíše bychom měli mluvit o nerozumnosti a spoléhání na emoce, dost často na velmi zlidovělou, vulgární skupinovou hloupost a nevzdělanost. Proto se obáváme nekultivované, nekulturní mluvy našich politiků, ale i osob účastnících se diskusí v tištěných médiích, v audiovizuálním prostředí nebo na sítích. Začíná to nepozorovaně podceňováním nikoliv snad spisovné, ale alespoň hovorové češtiny používané v mediálním prostředí, v diskusích akademických autorit a jejich napodobování v zdánlivě uzavřených rozhovorech elektronické komunikace. Pak často jsou slova a výroky na hony vzdálené vyjadřování o věcech politických nahrazovány výpůjčkami zdánlivě nedůležitými, ale ve skutečnosti zanechávajícími své stopy v různých úrovních mluvy, a dokonce i formách vyjadřování. Ignát Herrmann o tom někdy na přelomu 19. a 20. století napsal půvabnou knížku Arthur a Leontýnka. Bylo to o diskusích pražské zlaté mládeže a jen o několik let později se Eduard Bass ptá, zda má mluvit, jak mu zobák narost nebo jako Gebauer. V době Pavla Eisnera a Karla Poláčka se toto téma rozvíjelo pro zábavu a poučení a dodnes, doufejme, že alespoň ještě někteří veršotepci mají smysl pro míru posouvání hranic v mezích lingvistické antropologie, aniž by degradovali český jazyk na úroveň televizní češtiny.

Zřejmě kvůli tomuto stavu věcí můžeme být podvědomě citliví na slova hudebního aranžmá nejenom písní symbolizující nějakou politickou skutečnost. Tak se v některých projevech slovenských státníků nesetkáme s odkazy na československou minulost. Naopak, českému publiku, oslavujícímu hokejové mistry světa, nevadí, že se zpívá falešně anebo že někteří od pánů po kmány neznají slova české – původně československé – hymny.

To, že to někdy vadí, někdy nevadí, ještě neznamená, že tento latentní stereotyp je zapomenut, a že dav demonstrující svůj nesouhlas s politikou vlády zpívá třeba jen na Václavském náměstí hymnu, které se říká lidově i úředně státní. A samozřejmě, umím si představit, že i přání dobrého dne může za určitých okolnosti vyvolat hněv, zášť a politickou nenávist. Res publika, neboli věcí veřejnou, se může stát i neobratně formulovaná věta o německých platech a o blahobytu vbrzku, jak se už několikrát v dávné i nedávné minulosti stalo. Metafora v politickém vyjadřování je často důležitější než přesně definovaný obsah vlastního sdělení.

Vláda Petra Fialy vnímá jako své vítězství, že k nám neproudí trubkami přes Ukrajinu žádný ruský plyn a tvrdí, že plynu bude dost. I do mainstreamových médií však proniklo, že půjde o plyn dražší. Sice to na věci nic nemění, protože proud ruského plynu zastavila Ukrajina, ale proč se vyloženě radovat z toho, že levný zdroj plynu skončil?

V dosavadních diskusích o odstřihnutí se od ruského plynu, které jsou dnes tak populární, málokdo vzpomněl, že zajímavé není, zda těmi nešťastnými rourami, něco jde nebo nejde. Ani to, zda jsou zásobníky plné, poloprázdné nebo prázdné, jak o tom skoro rok informují všechna média. Ale že je důležité nejen kolik toho svinstva se k nám vozí, ale hlavně, jaká je jeho cena a kolik za něj platíme nebo budeme platit. Teprve v posledních několika týdnech se několik odvážlivců rozhodlo o tom mluvit, ale mnozí jen tak trochu po síkelovsku, nesrozumitelně a zřejmě s úmyslem nějaké podstatné věci zatajit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Rozdělování financí v EU

I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí.... To tvrdíte vy. Jestli to je nebo není pravda nevím, ale jsem přesvědčen, že EU dost často plýtvá našimi penězi a podporuje různé pochybné neziskovky, organizace apod. Zajímalo kdo a jak přesně rozh...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak si zas po delší době dám pár citátů ze zákona číslo JEDNA, z Ústavy ČR:, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserusošvábek , 06.01.2025 14:49:34
Čl. 2 (1) - Lid je zdrojem veškeré státní moc; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. -- Přátelé, tak tohle skutečně nemá žádnou menší nebo malou chybu. Moc zákonodárná je současně mocí výkonnou, tedy alespoň podle skutečnosti, že zákonodárci jsou současně ministry a premiéři zase poslanci. Ale lid tam nikde vidět není. U moci soudní to je ještě daleko úpravnější, ti jsou rovnou nadosmrti a tedy i navždy. - Čl 2 (2) - Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní (lidovou) moc přímo. -- Zde mne opět připadne prastará hádanka, jestli je horší průjem nebo zácpa. A nemohu, než pokleknout a zvolat: "Alelujá, Hossaná, cesty alkoholu a drog jsou i v případě Ústavních otců nevyzpytatelné!"

|  12 |  0

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…