Představte si situaci, že by měla Poslanecká sněmovna tři sídla. Na výborech by poslanci zasedali v Praze, na plenární schůze by se přesunuli do Brna a veškerá administrativa by se vyřizovala v Ostravě. Vidina něčeho takového je samozřejmě nereálná a obávat se jí nemusíme. Nicméně minimálně jeden významný případ, kdy parlament sídlí ve třech městech, zde máme. Ano, jedná se o Evropský parlament.
Jednou za měsíc probíhá obrovské stěhování celého parlamentu z Bruselu do Štrasburku a po týdnu zpět. Pro úplnost je potřeba dodat, že sekretariát sídlí v Lucemburku. Neúměrné finanční náklady na provoz Evropského parlamentu jsou při takovém stavu věcí zcela nesporné.
Zavedení pouze jednoho sídla by proto přineslo významnou úsporu. Podle analýzy Evropského účetního dvora by se ušetřilo 127 milionů eur ročně, které by se daly mnohem lépe využít jinde. A to není všechno. Další peníze navíc by přinesl prodej či pronájem kancelářských budov ve Štrasburku i Lucemburku.
Osobně jsem jedním ze členů iniciativy s názvem Single Seat, jejímž cílem je zrušení sídel Evropského parlamentu v Lucemburku a Štrasburku. Pevně věřím, že příští Komise k problematice zaujme vstřícnější postoj a vyjednávání se posunou. Míč je teď především na straně Francie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV