Při tom platí, že jak opatření, tak i dobře informovaná veřejnost, jsou především zodpovědností vlády. Jedná se z velké části o dvě spojené nádoby. Jakmile aspoň jedno z toho selže, je zaděláno na pořádný problém.
A jak se bohužel ukazuje, v Česku není problémem zdaleka jen neúčinnost opatření, ale také zjevně nedostatečná obeznámenost obyvatel se základními fakty týkajícími se covidu-19. Výsledky nedávného průzkumu agentury STEM zaměřeného na vnímání dezinformací kolem koronaviru u české veřejnosti o tom svědčí více než výmluvně. Šetření bylo sice provedené jen mezi online populací, ale v současné době už nejsou výsledky tolik zkreslené, protože v Česku využívá internet drtivá většina, více než 80 % lidí. Reprezentativnost výzkumu je tedy poměrně veliká.
Opravdu znepokojující zjištění
Mnohá zjištění v průzkumu jsou opravdu znepokojující. Zhruba 40 % lidí v Česku, kteří používají internet, věří ve větší míře různým fámám a konspiracím o epidemii koronavirového onemocnění. Nejvíce Češi podle zprávy STEM věří tomu, že virus byl uměle vyroben v laboratoři a že se epidemie záměrně využívá pro ovládání společnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV