Ta nabývá v souvislosti s nedávnými teroristickými útoky v Paříži i Bruselu a aktuálním nebezpečím v dalších členských státech na větší důležitosti než kdykoli předtím.
„Již od loňských útoků v Paříži na redakci Charlie Hebdo jsme požadovali, aby se výměna informací mezi policisty a členskými státy zrychlila. Tehdy nám bylo komisí argumentováno složitostí a rozdíly v trestním právu jednotlivých členských států,“ popisuje proces českých europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem výboru pro vnitřní bezpečnost a spravedlnost (LIBE). „Proto jsem velmi rád, že nakonec paní eurokomisařska Jourová řešení našla a návrh vypadá velmi dobře,“ potvrdil europoslanec Zdechovský.
Evropská komise předložila již v lednu návrh za účelem zlepšení výměny informací z rejstříků trestů o státních příslušnících třetích zemí, který bude projednáván postupem spolurozhodování v Evropském parlamentu a Radě. Zároveň Evropská komise potvrzuje, že Evropský informační systém rejstříků trestů (ECRIS) je nezbytným nástrojem. Denně jej využívá 25 členských států a má v praxi pro soudní orgány skutečnou přidanou hodnotu.
Na výměně informací o pachatelích nechce spolupracovat Velká Británie
Podle Zdechovského je intenzivní práce na zlepšení výměny informací jasnou reakcí Unie na teroristické útoky. „Odmítám kritiku, že Evropská unie nic nedělá. Osobně jsem se zajímal o sytém výměny informací o pachatelích trestných činů a jsem přesvědčen, že Evropská komise v této věci postupuje správně. Je smutné, že například Velká Británie, se ke spolupráci na výměně informací nepřidala a informace o možných teroristech do systému systematicky nedodává. Právě poznatky od Britů mohou být v mnoha případech při zásazích proti teroristům klíčové,“ doplnil europoslanec Zdechovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV