Mezi největší příjmy města patří tržby z nájmů městských bytů (268 milionů). Rozpočet bude naštěstí konečně po několika letech přebytkový. Na příjem města z daní má vliv rozloha města, počet žáků a zaměstnanost, a počet obyvatel. Letos však opět ubyde Havířovu asi 1.000 obyvatel, což městu sníží příjmy. Od 1. 1. 2016 nebude mít Havířov příjem z automatů (souhlasíme), pouze ze dvou kasin, které na území Havířova zůstanou. Snížilo se sice zadlužení Havířova o 23 %, ale současně město utratilo i peníze ze svých rezerv (asi 35 % rezervních fondů).
Zajímává je stránka příjmů Havířova z jeho akciových společností. Z tohoto pohledu nejvyšší příjem do havířovské pokladny přináší Havířovská teplárenská společnost (HTS), za rok 2015 asi 6,6 milionu korun, Technické služby Havířov, a.s. 1,1 milionů a ČSAD Havířov, a.s. asi 1 milion.
Plánovaný pokles havířovského dluhu
Havířov má stále půjčeno asi 489 milionů Kč u různých bank, nejvíce u VÚB, z nichž financoval hlavně evropské projekty. Svůj dluh vůči bankám má město splatit až v roce 2021. Teprve pak bude mít své závazky vůči bankám na nule. Aktuálně má Havířov půjčky u pěti bank (například na kanalizaci), největší půjčku si vzal od Všeobecné úvěrové banky (úvěrový limit 500 milionů Kč). Aktuálně dluží všem pěti bankám asi 489 milionů, z toho má každý rok splatit asi 100 milionů. Teprve v roce 2021 tak splatí všechny své půjčky bankám na nulu. Tak snad se toho ještě dožijeme.
Příjmy a výdaje Havířova
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV