SZ se proto připojuje ke Světovému týdnu respektu k porodu (18.-24. května 2015) a vyzývá vládu, aby se otázkou českého porodnictví intenzivně zabývala s cílem zajistit dostupnost kvalitní porodní a poporodní péče a realizaci práva rodičů na volbu místa, způsobu a okolností porodu.
SZ vyzývá také k podpoře zahrnutí služeb porodních asistentek a asistentů a porodních domů mezi služby hrazené veřejným zdravotním pojištěním tak, aby se tyto možnosti staly běžnou součástí českého zdravotního systému. Vláda by rovněž měla přistoupit k systémové podpoře aktivního otcovství, např. vyhrazením části rodičovské pro muže.
„Přestože se úroveň péče v českých porodnicích postupně zvyšuje, přetrvává v nastavení porodní a poporodní péče řada problémů. Nadále dochází k tomu, že s rodičkami není jednáno s dostatečným respektem a jsou jim prováděny zákroky bez předchozího informovaného souhlasu, v některých případech i proti jejich vůli. Chybí možnost přivést dítě na svět v porodním domě či doma za asistence porodních asistentek a asistentů. Služby porodních asistentek a asistentů nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění,“ konstatuje Jana Drápalová, předsedkyně SZ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV