Jak zelení již dříve varovali, změna nejvíce dopadne na nejohroženější skupiny. Podle SZ musí Energetický regulační úřad (ERÚ) dokázat, že plní svou roli regulátora hájícího zájmy spotřebitelů a předložit nezvratitelné důvody, zda je třeba sazby u maloodběratelů skutečně měnit.
“Ačkoliv ERÚ tvrdí, že distribuční společnosti nezbytně potřebují prostředky na investice do údržby a rozvoje sítí, podle našeho propočtu distributoři za posledních pět let vydělali 51 miliard korun čistého zisku,” uvádí Matěj Stropnický, předseda SZ.
Analýza dopadů nových distribučních tarifů na domácnosti, kterou si u ministra průmyslu Mládka na začátku února objednal premiér Sobotka, ukazuje, že účet za distribuci elektřiny vzroste u 38 % (především malých) domácností a třetině firem. Například rodiče samoživitelé zaplatí o téměř 3 000 Kč a osamělý senior dokonce o 4 000 Kč ročně více. Účty také o 4 až 6 000 Kč za rok stoupnou všem chatařům (u běžně používaných jističů 3 x 25 A).
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV