Zelení: Zaváděný rejstřík skutečných vlastníků firem by měl být veřejný

18.10.2016 16:04 | Zprávy

Zelení požadují, aby nový rejstřík skutečných vlastníků firem byl veřejný. Vláda tuto evidenci vlastníků právnických osob zřizuje jako nástroj v boji proti terorismu s tím, že přístup k rejstříku budou mít jen soudci, policie nebo centrální banka. V této podobě návrh prošel sněmovnou a nyní má o něm jednat Senát.

Zelení: Zaváděný rejstřík skutečných vlastníků firem by měl být veřejný
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Takový rejstřík je přitom podle Strany zelených zásadním nástrojem pro boj proti korupci a klientelismu. Bez znalosti skutečného vlastníka nelze garantovat, že prospěch z veřejné zakázky neplyne politikovi či úředníkovi, který o ní rozhodoval. Napojení firem s anonymními vlastníky na veřejné zakázky je přitom v Česku značný problém. Podle Transparency International ČR získaly v průběhu osmi let firmy s konečnými vlastníky z daňových rájů v tuzemsku veřejné zakázky za nejméně 244 miliard Kč.

“Veřejná kontrola je nejúčinnějším nástrojem v boji proti daňovým únikům a proti zneužívání veřejných prostředků. Platí jasné pravidlo, že stát nesmí obchodovat s firmami s nejasným vlastníkem,” upozorňuje předseda SZ Matěj Stropnický.

“Jde o implementaci nové směrnice EU proti praní špinavých peněz. Směrnice umožňuje státům vybrat si, zda rejstřík otevřou všem, nebo jen osobám, které prokážou oprávněný zájem. Česká vláda ale zvolila variantu, ve které bude rejstřík téměř hermeticky uzavřený. Veřejný rejstřík skutečných vlastníků firem se přitom rozhodli zavést už v Británii, Francii, Dánsku či Nizozemsku. Jedním z hlavních důvodů je posílení důvěry k podnikatelskému prostředí,” poznamenal Petr Kutílek, místopředseda SZ.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

smlouva s Vatikánem

Mohu se zeptat, k čemu nám taková smlouva je dobrá a k čemu nás zavazuje? Oč v ní jde? A je pravda, že představitelé církve nebudou smět nebo muset nahlašovat třeba zločiny, když jim je někdo svěří jako zpovědní tajemství? A myslí třeba smlouva i nějak to, že duchovní často sami páchají trestnou čin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letocha (STAN): Nesouhlas s postupem ministra vnitra a policejního prezidenta beru jako čistě politickou věc

17:17 Letocha (STAN): Nesouhlas s postupem ministra vnitra a policejního prezidenta beru jako čistě politickou věc

Projev na 128. schůzi Poslanecké sněmovny dne 12. února 2025 k Závěrečné zprávě vyšetřovací komise P…