„Naším cílem není bránit rekonstrukci, ta je určitě potřeba, přejeme si však zachování dlážděné vozovky a nelíbí se nám, že by se takhle necitlivě mělo zacházet s odkazem našich předků a jejich kvalitní ruční prací“, uvedl zakladatel místní iniciativy Tomáš Adamec.
Cesta byla dlážděna v roce 1939 a pamatuje toho skutečně mnoho. Zajímavostí je, že během své existence nebyla do dnešního dne rekonstruovaná. „Žulové kostky, stejně jako alej hrušní či nádherná stoletá lípa k moravičanské návsi patří a sluší jí. Navíc v době, kdy se konečně začíná mluvit o potřebě zadržování vody v krajině, by byl asfaltový povrch nejen velmi necitlivým, ale i neekologickým řešením. Ano, nevýhodou dlážděné vozovky je vyšší hlučnost, ale ta se dá řešit snížením povolené rychlosti, což by navíc přispělo k vyšší bezpečnosti v centru obce,“vyjádřil se k tématu Michal Trlica, člen Zelených a zastupitel v sousedních Lošticích.
„Kraj musí pečovat o zachování územního rázu a kulturního dědictví hanácké vesnice, ne bezhlavě a nesmyslně ničit,“ komentoval případ Ivo Lužný, člen Republikové rady Strany zelených. „Doufáme, že příslušné orgány Olomouckého kraje, kterým rozhodnutí náleží, situaci ještě přehodnotí,“ dodala Hana Vacková, spolupředsedkyně strany v Olomouckém kraji.
Člen Zelených a fotograf přímo z Moravičan Martin Hohn doplnil, že dlážděná náves je nepřehlédnutelnou specifickou dominantou obce. „Je okrasou Moravičan, klenotem, na který můžeme, a měli bychom být hrdí. Je to potěcha pro nejedno vnímavé oko,“ uvedl Hohn s tím, že cesta už v historii ukázala svou kvalitu. Při rekonstrukci nedalekého železničního koridoru po ní jezdila těžká stavební technika, v době 2. světové války a v roce 1968 dokonce tanky. Všem těmto zkouškám cesta bez větších oprav odolala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV