Stále více lidí si uvědomuje, že neomezený růst nevede ke spokojené a udržitelné společnosti, ale k závažným sociálním a environmentálním problémům. Proto musíme změnit způsoby, na co se naše hospodářství zaměřuje a jak funguje, a vrátit veřejné rozpočty do rovnováhy. To je mimo jiné i věc, kterou nám doporučují mezinárodní instituce jako OECD. Dlouhodobě stabilní veřejné finance jsou základ, bez kterého můžeme na udržitelnou ekonomiku zapomenout.
1. Jasným nastavením pravidel chceme směrovat hospodářství směrem k nízkouhlíkové ekonomice s vysokými sociálními standardy. Růst sám o sobě nesmí být cílem – cílem je kvalitní život.
2. Daňoví poplatníci každoročně přicházejí o miliardy v důsledku daňových úniků a agresivního vyhýbání se daňovým povinnostem. Zintenzivníme boj s daňovými ráji.
3. Musíme konsolidovat státní rozpočet. Po zásahu ANO, ODS, KSČM a SPD do daně z příjmů čelíme hlubokým deficitům. Obnovíme proto míru zdanění na úroveň, která byla do roku 2019, s tím rozdílem, že snížíme zdanění práce těch, kdo vydělávají méně.
4. Ekologické chování se musí vyplatit, naopak znečišťovatelé musí platit. Na klimatická opatření nesmí doplatit ti nejzranitelnější, naopak – peníze ze zdanění emisí uhlíku musí z většiny směřovat do kapes občanů.
5. Odsouvání řešení změn klimatu je nezodpovědné, protože čím později budeme potřebné změny provádět, tím dražší to bude. Právě nyní musíme co nejlépe využít peníze z evropských fondů, abychom modernizovali naše hospodářství, energetiku nebo dopravu. Pomůžeme tak klimatu a zlepšíme život nám všem.
Chcete, aby stát hospodařil zodpovědně? Volte číslo 1, volte Zelené. Více o tom najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV