Zemek (ČSSD): ERÚ má být nezávislý a nestranný, s Vitáskovou v čele to ale nejde

06.02.2016 16:41 | Zprávy

Začátek roku byl silně spojen s diskuzí o možném konci Aleny Vitáskové ve funkci předsedkyně ERÚ. Výrazná osobnost šéfky ERÚ má své silné příznivce i odpůrce, emoce v diskuzi však odvádí pozornost od podstaty věci. Proto je dobré zopakovat základní fakta a souvislosti.

Zemek (ČSSD): ERÚ má být nezávislý a nestranný, s Vitáskovou v čele to ale nejde
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Klíčový úřad řídí už poměrně dlouhou dobu osoba, která je obviněná z trestného činu spojeného s výkonem své funkce. Neumím si představit, že by jinde v demokratickém světě v obdobné instituci obviněný vedoucí pracovník po dobu soudního procesu zůstal v úřadu. Už kvůli ohrožení nezávislosti vyšetřování, kdy velká část důkazů může být „pod zámkem" stávajícího vedení ERÚ. Obvinění Aleny Vitáskové však není jediný problém, který je s fungováním úřadu spojen. Energetický regulační úřad má být podle energetického zákona nezávislý, nestranný, předvídatelný, a transparentní. Jak to ale vypadá v praxi?

ERÚ není nezávislý. Alena Vitásková porušila energetický zákon tím, že i po nástupu do funkce pokračovala v podnikání v oblasti energetiky, a ocitla se tak v konfliktu zájmů. Dalším porušením principu nezávislosti je propojení ERÚ s exekutivou a státním zastupitelstvím v tzv. Koordinačním týmu „Záření."

ERÚ není předvídatelný. Rozhodnutí Aleny Vitáskové nevypsat podporu ve výši 42 miliard před Vánocemi způsobilo značnou nestabilitu na trhu obnovitelných zdrojů, který je čím dál důležitější pro udržitelný rozvoj České republiky. ERÚ navíc nevydává žádná stanoviska nebo metodiky, podle kterých stanovuje cenu elektřiny, která by byla přezkoumatelná ve správním nebo soudním řízení.

ERÚ není nestranný. Z mediálních vyjádření zástupců ERÚ je naprosto zřejmý negativní postoj k provozovatelům obnovitelných zdrojů. Alarmující je potom silně názorově zabarvená sekce „ředitelka informuje" na webových stránkách ERÚ, která by měla být místem pro informace o cenách elektřiny, nikoliv pro obhajobu vlastní osoby. Úřad se navíc účastní vyšetřování licencí udělených výrobcům elektřiny, jako regulátor ale v této pozici nemůže zůstat nestranný.
ERÚ není transparentní. Energetický regulační úřad zveřejňuje jenom minimum informací. Pokud je o informace požádán, požaduje vysoké poplatky, případně se s žadateli rovnou soudí.

Připočtěme k tomu navíc obvinění Aleny Vitáskové ze zneužití pravomoci úřední osoby v případě neoprávněného udělení dotací dvěma elektrárnám a při jmenování Renáty Vesecké místopředsedkyní ERÚ bez její potřebné kvalifikace. Pokud chceme opravdu transparentní a nezávislou roli energetického regulátora, je třeba dát úřadu nový impuls v podobě odborně schopného vedení. Doufám, že takovým impulzem bude v blízké budoucnosti zřízení „Rady ERÚ". Návrat mezi mantinely energetického zákona pak bezesporu prospěje jak spotřebitelům energie, tak i provozovatelům energetických zdrojů.

Ing. Václav Zemek, místopředseda Výboru pro životní prostředí PS PČR

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.