Izrael, který je od sobotního rána ve válce s Hamásem, se jako vždy může spolehnout na tradičního a blízkého partnera. Tím je Česká republika, která platí za nejsilnějšího izraelského spojence vůbec. Tato politika platí za jednu z mála jistot v české zahraniční politice. Ať je u moci jakákoli vláda, bez ohledu na své názory v jiných oblastech, vždy pevně stojí za Izraelem.
Nejinak je tomu i v případě vlády Petra Fialy, kde za největšího přítele Státu Izrael platí nejsilnější koaliční strana ODS. Součástí koalice je však i strana, kterou za proizralelskou lze označit jen těžko. Piráti. Ti dlouhodobě svou politikou manévrují na palestinsko-izralelské pozici s inklinací k Palestině.
ParlamentníListy.cz už v době sestavování současné vlády přinesly informace o tehdejším kandidátovi na post ministra zahraničí Janu Lipavském, vůči němuž měl tenkrát prezident Miloš Zeman silné výhrady a dokonce ho odmítal jmenovat. Nakonec nad svými výhradami přimhouřil obě oči, aby neblokoval vznik vlády vzešlé z voleb. Na jeho kritice Lipavského to ale nic nezměnilo. Co mu nejvíc vadilo? Jeho příklon k palestinské straně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.