„Nevykládejte mi tady ideologické kecy!“ Brutální roztržka ve Sněmovně mezi komunisty a ODS kvůli privatizacím

06.12.2018 18:26 | Zprávy

Dnešní sněmovní debata o nezaplacených státních podnicích privatizovaných v 90. letech, kterou vyvolala KSČM, se místy zvrhla ve spory mezi komunisty a občanskými demokraty a vzájemné vyčítání činů z minulosti. Komunisté tvrdí, že při privatizaci v letech 1992 až 1998 vznikly stamiliardové škody, které vlády dosud nedořešily. Zvláště tvrdě vystupoval předseda komunistů Vojtěch Filip.

„Nevykládejte mi tady ideologické kecy!“ Brutální roztržka ve Sněmovně mezi komunisty a ODS kvůli privatizacím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Vládu chtějí vyzvat ke změně zákonů, tak aby údajné zločiny při privatizaci bylo možné dál stíhat a nebyly promlčeny. Sněmovna nakonec projednávání tohoto bodu přerušila kvůli polední přestávce. Není jasné, kdy se k němu vrátí, napsala ČTK.

Předseda KSČM Vojtěch Filip chce podle svých slov dosáhnout toho, aby se změnily trestněprávní předpisy, pokud jde o promlčecí doby. Uvedl příklady privatizovaných firem, kdy se buď nepodařilo na kupujícím nic vymoci, nebo zaplatil jen část a zbytek se státu nepodařilo získat. Některé privatizační podvody podle jeho slov někdo kryl. „Je třeba posoudit, jestli tady byly legální podmínky pro to, aby promlčecí doba, která běžela v letech, mohla být uplatněna, když ti, kteří seděli na místech, kde se to mohlo vyšetřovat, vůbec o to vyšetření zájem neměli,“ řekl.

Filip několikrát varoval, že pokud se debata zideologizuje, nedospěje Sněmovna k žádnému řešení. „Nevykládejte mi tady ideologické kecy. Omlouvám se za ten výraz celé Sněmovně,“ prohlásil.

„Z dokumentace bývalého Fondu národního majetku lze poskytnout za období 1992–1998 informaci o celkovém počtu a výši pohledávek po lhůtě splatnosti. Ta ukazuje, že počet pohledávek ke dnešnímu dni vykazovaných je za rok 1992, tedy od začátku platnosti zákona o velké privatizaci (nemluvíme o malé privatizaci, která se realizovala jiným způsobem), je dále evidováno 20 pohledávek za částku 385 mil. 263 tisíc a nějaké drobné, za rok 1993 je počet pohledávek po lhůtě splatnosti 104 za 1 mld. 405 mil. 298 tis., za rok 1994 68 pohledávek za 1 mld. 267 mil. 550 tis., za rok 1995 17 pohledávek za 197 mil. 958 tis., za rok 1996 8 pohledávek za 44 mil., za rok 1997 7 pohledávek za 10 mil. 800 tis. a za rok 1998 4 pohledávky za 487 mil. 222 tis., celkem tedy necelé 4 mld. korun. Kde je onen rozdíl mezi tím prohlášením bývalého prezidenta Václava Havla a těmi 4 mld. pohledávek, se dozvíme z toho, co se tady odehrávalo,“ pokračoval Filip.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

16:20 Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová už našla nové uplatnění. Kromě místa v poradním sboru prezidenta P…