Nový ,,Úsvit" bez Okamury, zato podle Marine Le Penové. Víme, jak bude vypadat. Budete překvapeni

11.02.2015 15:02 | Zprávy

Politický střed po vzoru Národní fronty Francie by mohl být směr pro novou politickou stranu poslanců Úsvitu, kteří prý s Okamurou stále počítají. Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřili také k otázkám obnovení trestu smrti nebo zákazu potratů, které má v programu Marine Le Penová. Dokáží si už představit i konkrétní budoucí pozici Tomia Okamury v novém politickém subjektu.

 Nový ,,Úsvit" bez Okamury, zato podle Marine Le Penové. Víme, jak bude vypadat. Budete překvapeni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová strana a vstoupí do ní drtivá většina poslanců tohoto hnutí. Vzorem nové strany bude Marine Le Pen

Čím okouzlila poslance Úsvitu dáma, která chce „strhnout bruselskou zeď“? Jako inspiraci si pro vznik nového politického subjektu chtějí vzít poslanci Úsvitu Národní frontu Francie v čele s Marine Le Penovou. Zároveň zdůrazňují, že nechtějí uhýbat ze základních programových bodů Úsvitu a od přímé demokracie. „Je nám blízká ochrana národních zájmů, kultury, systému, protože Francie je kolébkou demokracie v Evropě. Národní fronta prošla obrovským vývojem a z ultra strany se stala umírněnou středovou stranou, která hájí národní zájmy,“ vysvětlil předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. Národní fronta bývá ovšem označována za ultrapravici. I když poslanci vyjadřovali své znepokojení nad tím, že jsou prý považováni za členy rasistického nebo xenofobního hnutí, nemají dojem, že míří „z bláta do louže“. „Mám obavu, že kde se objeví slovo národní, už se k tomu začne přistupovat jako k něčemu extrémnímu. Nemyslím si, že je cokoli extrémního na větě: ‚Jsem hrdý na to, že jsem Čech, a na to, že se chci postavit za české národní zájmy‘,“ vysvětlil poslanec Petr Adam. „Strana Marine Le Penové se snaží vytvořit celoevropskou frakci, která je velmi zajímavá. Jejich program je středově konzervativní. Pro mě je nutnost vzniku středového programu,“ dodal s tím, že jde pouze o inspiraci.

Adam: „Federalizace škodí. Na tom není nic ultrapravicového“

Poslanec Petr Adam také kritizuje to, že většina zákonů, které se v ČR přijímají, jsou přepisy materiálů z Evropské unie. „Federalizace škodí a jsem přesvědčený, že to není správná cesta, ale na tom není nic ultrapravicového. Dnes je samozřejmě každý, kdo vystoupí proti euronadšenectví, hned označován za extremistu. Tak to není. Mohu být proti Evropské unii a přitom být politicky na středu,“ uvedl Adam, který zároveň varuje před přijímáním eura a vyzývá ke hledání cest k nezávislé ekonomice s napojením na ostatní země. „Národní měny mají stále své místo. A vystupování z Evropské unie? Já si myslím, že Česká republika společně s dalšími malými zeměmi má povstat a vytvořit protiváhu eurobyrokracii,“ popsal Adam, který se domnívá, že neflexibilita EU se musí změnit. „Představuji si to na půdě Evropského parlamentu. Jsme svědky nástupu euroskeptických struktur. Jsou označováni za pomatence a blázny, ale já si to např. o Nigelu Faragovi nemyslím,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…