Premiér Andrej Babiš v nedávném vystoupení na ČT uvedl, že se velkého zadlužení naší země nebojí. Vyjádřil nutnost podporovat v Evropě tradiční průmysl na úkor nových „zelených dohod“.
Babiš také mnohé překvapil slibovanými investicemi. Podle jeho slov je stále na stole tzv. Národní investiční plán, v jehož rámci by stát měl proinvestovat osm bilionů korun.
ParlamentníListy.cz se zeptaly českých politiků ve Sněmovně, jak Babišovo vystoupení a sliby hodnotí. Zajímalo nás též, zda to podle zákonodárců napříč stranami je správná cesta.
„Pochybuji, že podpora tradičních odvětví je správná cesta do budoucnosti. Chápu ale, že v Green Dealu prostor pro Agrofert není. Soustřeďme se na budoucnost a nepodporujme neudržitelné,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz exministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
První místopředseda Sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip míní, že investiční plán je třeba prostudovat a pak se vyjádřit. „Ale je to jistě lepší plán než dementní škrtání v době ekonomické krize, jako to dělali Kalousek a Topolánek,“ konstatoval Filip.
„Návrhy premiéra Babiše jsou pouhým střílením líbivých hesel od boku. On i ministryně Schillerová žonglují s čísly, ale obávám se, že žádná poctivá analýza důsledků krize a možných řešení neexistuje, ani nemůže. Samozřejmě že bude třeba rozhýbat investice a zříci se bláhových ekologických cílů, pakliže budou prodělečné. Ale co konkrétně to bude znamenat a jak postupovat, o tom v tuto chvíli nelze ani spekulovat. Vládní investiční plán v tomto navíc není tím správným vodítkem – jednak je plný chyb, jak se ukázalo, a jednak se týká následujících desetiletí, ne jen doby po krizi. Na rozdíl od pana premiéra se já tedy zadlužení obávám, a to zejména proto, že v uplynulých letech ekonomického růstu a hojnosti nás vláda na podobnou krizi nijak nepřipravila, utratila všechny rezervy, které mohla, roztáhla pomyslný žaludek státního otesánka a navíc nás ještě zadlužovala,“ řekla redakci poslankyně ODS Jana Černochová.
To, že z krize je potřeba se rozumně profinancovat a podpořit českou ekonomiku investicemi do našich firem, je podle místopředsedy Sněmovny a šéfa hnutí SPD Tomia Okamury obecná pravda. „Mluvil o tom už pan prezident – zatím jsme ale konkrétní činy vlády černé na bílém v tomto směru neuviděli. Slyšíme pouze prohlášení pana premiéra a čekáme na skutky. Pro nás je naprosto zásadní, aby investice směřovaly do českých firem, a ne aby vytvářely zisky nadnárodních korporací. Pokud investice vlády budou sloužit zisku nadnárodních korporací, tak v tom případě se zadlužování společně s každým daňovým poplatníkem můžeme bát, neboť tyto zisky odtečou z České republiky. Tahle země nepotřebuje dluhy, potřebuje efektivní jednoduchou levnou státní správu, lidem a firmám pomůže více svobody, méně byrokracie a daní, a pokud jde o investice, není skutečně zásadní žonglovat biliony, které se rozkradou, ale mít promyšlené investice, které skutečně přinesou prospěch celé zemi,“ má jasno Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Radim Panenka