Jak to tak vypadá, v Poslanecké sněmovně se zrodilo hned několik expertů přes výrobu televizních pořadů. Tak třeba poslanec z KSČM Jiří Valenta se jal podrobovat kritice jeden z dokumentů, který se mu prý „nezdál.“ A to v rámci sněmovních debat k výroční zprávě o hospodaření České televize za rok 2013. Tu poslanci ale nedokončili.
Valentovi šlo o pořad Historie.cs. "Jakýsi doklad nehospodárnosti, a to pouze jeden z mnoha, můžeme spatřovat v tomto ohledu například v pořadu Historie.cs, který je uváděn v hlavním vysílacím čase, kdy se pohybují náklady na jednu vysílací hodinu kolem třiceti tisíc korun. Tento pořad bývá výrazně neobjektivní, a i z tohoto důvodu ho sleduje maximálně 38 až 80 tisíc diváků," řekl Valenta.
Konkrétní případy, co mu na pořadu Historie.cs vadí, ale Valenta neuvedl. Obvinil ovšem televizi ještě z neobjektivity jejího zpravodajství. Valenta se ale nadto postavil i proti celé zprávě ČT. Stěžoval si mimo jiné v ní na některá výběrová řízení na zakázky zadávané veřejnoprávní televizí. A také na lobbisty.
"Významné problémy se schvalováním byly totiž i se zprávou o hospodaření ČT za rok 2012 v lednu loňského roku. Jak si možná pamatujete, podle některých médií, například Lidovky.cz, byli ředitelem Dvořákem najati lobbisté, kteří měli kladná stanoviska poslanců obstarat. Lobbisté pocházeli z firmy, jejíž spolumajitelkou je bývalá poslankyně a mluvčí ODS," poznamenal k tomu Valenta.
Celý projev poslance Valenty ZDE
Lobbisté v ČT. Proč?
A pak s otazníkem zmínil, že mu není jasné, proč si generální ředitel ČT Petr Dvořák najal lobbisty, když se politiků mohl ptát na jednání výboru ve sněmovně osobně. "Důvodem obavy z neschválení mohlo být i vystoupení Rady (?) České televize Radka Mezuláníka na volebním výboru, který tehdy tvrdil, že data uváděná v předkládané zprávě, a teď dávejte pozor, neodpovídají realitě. Proč si ale pan ředitel Dvořák tedy najal lobbisty, když se politiků mohl ptát na jednání výboru ve Sněmovně osobně, nikdy sám nevysvětlil. Naopak inicioval privátní separátní schůzky s jednotlivými poslanci, některé dokonce i ve formě večeře. Mnozí poslanci to také posléze i médiím přiznali," sdělil Valenta podle stenoprotokolu z jednání sněmovny. (Mezuláník byl totiž členem Rady ČT od roku 2008 do roku 2014 a od roku 2002 do roku 2003 také členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání).
Na to mu oponoval Zbyněk Stanjura z ODS, ale také bývalá šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
„Za mnou žádný lobbista nebyl, takže si vyprošuji nařčení, že by tady byl za všemi,“ ošila se za debatním pultíkem Němcová. A pak se obula do Valenty kvůli pořadu Historie.cs. "Když tady kritizujete jeden z pořadů, tedy pořad o historii a řeknete, že je neobjektivní, tak já mám větší nároky na to, abych se dozvěděla, v čem je neobjektivní, co panu poslanci vadilo," uvedla na konto Valenty Němcová.
"Buďto budete konkrétní, anebo tohle je jenom takové slovo puštěné do větru jenom proto, že se tam možná někdo z diskutujících dotkl komunistů a toho, co tady napáchali, a proto se stal pořad neobjektivním," dodala Němcová a za svá slova si vysloužila od některých svých kolegů potlesk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová