Jako jednu z priorit uvedl zefektivnění systémových kroků, jak projevům násilí předcházet, i když vyloučit zcela nejdou.
K útoku střelce na Filozofické fakultě v Praze, kde zabil 14 lidí, poté i sebe, a skoro tři desítky dalších zranil, Bartoš uvedl, že policejní odborníci stále vyhodnocují fakta. Jejich následným doporučením bychom se měli řídit.
Za Piráty zmínil nejdůležitejší věc, a tou má být péče o duševní zdraví. Připomněl covidové období, kdy byly uzavřené školy, omezený pohyb a děti byly často pod tlakem. Proto je prý nutná v tomto směru osvěta a práce na školách.
Je podle něho také třeba mluvit o duševních problémech a naučit se je i v bezprostředním okolí rozpoznat u druhých lidí. Z dlouhodobého hlediska je podstatné řešit i psychiatrickou péči, třeba i nedostatek kapacit psychiatrické podpory.
Následně se Bartoš dostal i k tématu úprav ve zbraňové legislativě. Připomněl, že ve Sněmovně je už ve třetím čtení návrh o zbraních a střelivu. Uvedl, že se do něho promítly také zkušenosti z útoků střelnými zbraněmi ze zahraničí.
„Obsahuje i řadu nových pojistek a preventivních opatření,“ zdůraznil ministr s tím, že je potřeba otevřít debatu o frekvenci a způsobu prověřování způsobilosti k získání zbrojního pasu a nošení zbraně. Konkrétně zmínil i omezení dostupnosti zbraní s velkými zásobníky, dlouhými hlavněmi, opakováním apod.
„Součástí nové legislativy by měla být i regulace nošení zbraní na veřejnosti, omezení počtu na jednoho oprávněného nositele,“ řekl ministr.
Za Piráty by byl také pro zavedení povinných psychotestů. Dnes je k žádosti o zbrojní pas vyžadován jen posudek lékaře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný