Čeští občané sice své hlasy v evropských volbách již odevzdali, na výsledky se však čeká do nedělního večera, kdy dojde k jejich zveřejnění v celé EU zároveň. Bez ohledu na to čeští Piráti v tomto týdnu navrhli, aby nový Evropský parlament přijal ihned důležitý závazek. Nejde o nic jiného než o Ukrajinu.
Piráti jsou přesvědčeni, že nově zvolený Evropský parlament, jehož složení nyní vybírali voliči ve všech státech EU, by měl přijmout závazek k podpoře Ukrajiny. Konkrétně jde například o závazek dodávek vojenského materiálu a munice alespoň na dalších pět let.
Kde na to vzít peníze? Podle pirátské představy by řešením bylo vzít peníze zemědělcům a věnovat je právě na podporu Ukrajiny. Jednalo by se o částku 940 miliard korun, o které by přišli zemědělci, které by to prý stejně neohrozilo.
ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků ostatních stran v anketě, co na pirátský plán říkají.
„U Pirátů mě už nepřekvapí nic. To je tak nepromyšlené a naivní, že to ani nestojí za komentář,“ uvedl místopředseda Sněmovny a šéf stínové vlády hnutí ANO Karel Havlíček.
Podobný pohled nabízí i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Z Pirátů se stalo před volbami bizarní uskupení. Předhání se, kdo plácne větší blbost,“ řekl Zdechovský redakci PL.
„Piráti se zcela zbláznili. O skladbě Europarlamentu rozhodnou voliči a teprve následně budou ustanoveny frakce a orgány Europarlamentu a proběhne grilování navržených kandidátů na eurokomisaře. Teprve potom se bude projednávat agenda. Návrhy Pirátů jsou zcela zcestné. Podporu Ukrajiny, tedy nečlena EU na úkor našich zemědělců, bych potom klidně nazval vlastizradou. Naši občané a zemědělci jsou pro mě na 1. místě a odmítám platit z daní našich daňových poplatníků zkorumpovanou Ukrajinu,“ reagoval poslanec SPD Radovan Vích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka