Bohuslave Sobotko, pozor. Z premiérovy domovské Moravy zní varování

17.03.2015 14:22 | Zprávy

Jihomoravská sociální demokracie nemá ve vedení strany po sjezdu – kromě samotného předsedy Sobotky – své zástupce. Přitom v minulých letech mívala až čtyři místopředsedy (2011).

Bohuslave Sobotko, pozor. Z premiérovy domovské Moravy zní varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka s Michalem Haškem

Na víkendovém sjezdu ČSSD za jižní Moravu do nejužšího vedení strany kandidovali jen dva politici – Bohuslav Sobotka na předsedu a Jeroným Tejc, který se ucházel o post statutárního místopředsedy. Bývalý „pučista“ Tejc nakonec neuspěl ani ve volbě řadového místopředsedy. Před sjezdem a volbami místopředsedů přitom ve své zprávě pro sjezd Bohuslav Sobotka připomínal, že účastníci neúspěšného pokusu o puč se i poté věnovali „organizaci jakési permanentní vnitrostranické opozice“. Jediným, zástupcem jižní Moravy tak po sjezdu zůstal sám.

Názory na dopad těchto skutečností se v jihomoravské ČSSD liší. „Bohuslavu Sobotkovi se podařilo prohlasovat vše, co na sjezdu chtěl. Ale to nevypovídá o jeho skutečné podpoře mezi členy strany a především voliči sociální demokracie. Jeroným Tejc získal významnou podporu a stal se viditelnou osobou odlišnou od Sobotkova vedení sociální demokracie. Naopak někteří členové Sobotkova vedení jsou neznámí a bez čitelných politických názorů. Nečas v ODS také v roce 2010 i 2012 ve volbách předsedy uspěl a porazil vnitrostranickou opozici, ale přesto v roce 2013 padl,“ říká vlivný jihomoravský člen ČSSD Zdeněk Koudelka. Hlavním problémem sociální demokracie podle něj je její koaliční partner Andrej Babiš. „Toho Sobotka neporazil, ani nezastínil,“ zdůraznil Koudelka.

Ostří pohledu na ústup jižní Moravy z výsluní mírní předseda Krajského výkonného výboru Jihomoravského kraje Zdeněk Dufek, podle nějž sjezd není o tom vytvářet nějaké protiváhy, ale jeho cílem bylo zvolit vedení, modernizovat stanovy a stanovit programové priority. „Jeroným Tejc postoupil do druhého kola. To je čestný neúspěch. Kdyby dostal nějakých padesát hlasů, byl by to jasný signál, že není ve straně žádán. Bývalý poslanec pan prof. Ivan Ohlídal mi dal jednou cennou radu. Je třeba nezatrpknout a svojí poctivou prací pro stranu dosáhnout toho, aby byla většina příště jiného názoru. To platí i pro Jeronýma. Respektuji základní manažerské pravidlo, že šéf má právo vybrat si svůj tým. Pan předseda dostal od delegátů sjezdu podporu pro tým, který si přál. Mimochodem věřím, že stejné pravidlo bude respektováno i u našich kandidátů na hejtmany,“ řekl k volbám místopředsedů Zdeněk Dufek. Jihomoravská organizace je podle něj sice počtem členů jedna z největších, ale na druhou stranu byl počet jejích zástupců ve vedení v minulosti spíše abnormální. „Je logické, že další regiony se chtějí také prosazovat. To je přirozený proces,“ říká Zdeněk Dufek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel, red

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…