„Pan prezident řekl, co chtěl a považoval za potřebné, a my, poslanci, to slyšeli. Jestli se teď ODS něčemu diví, pak je to jen a jen důsledek dřívějšího postoje vedení naší strany podpořit přímou volbu prezidenta, navíc bez korekce jeho pravomocí. Já byl vždy proti, ale nikdo z vrcholných představitelů ODS mě nechtěl slyšet a se svým postojem jsem se ocitl ve straně v izolaci. A ti samí lidé se teď zlobí. Mohou se ale zlobit jen sami na sebe. Prezident Miloš Zeman tak dnes logicky využívá na maximum veřejné síly a vlivu, daných mu přímou volbou, a pravomocí, které mu mandát přináší. ODS a strany bývalé vládní koalice tyto podmínky poskytly a nastavily, nemáme proto žádné, ale žádné právo teď prezidenta Zemana za jeho postoje a postupy kritizovat,“ říká poslanec ODS Boris Šťastný.
Rusnokova vláda
Prezident Miloš Zeman ve svém projevu lobboval za podporu Rusnokově vládě. Při té příležitosti poslance varoval, že v případě, že vláda důvěru nedostane, bude nucen několik týdnů čekat s kroky, které by vedly k druhému pokusu o sestavení vlády. Důvodem je fakt, že žalobce Ivo Ištvan chystá velký zátah na „politiky spojené s takzvanými kmotry“ a hrozí prý, že by někteří ministři museli své úřady řídit z cel vazebních věznic.
Prezident označil Rusnokovu vládu za první vládu v historii, kterou podporují odbory i zaměstnavatelské svazy, a rovněž za kabinet, který na rozdíl od toho předchozího nebude zasahovat do vyšetřování politických kauz. „I mně některé věci vadí, ale výsledné saldo činnosti je nepochybně pozitivnější než u předchozích vlád,“ pochválil Rusnokův kabinet. I to by prý poslanci měli vzít v úvahu při hlasování o důvěře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík