Bouře ve Sněmovně nad sňatky homosexuálů: Pirát vytáhl dopis. Odhalena neznámá fakta

29.04.2021 15:49 | Zprávy

Sněmovna propustila dál zákon o manželství pro stejnopohlavní páry. Není však jisté, zda zákonodárci stihnou rozhodnout o novele do voleb. Na půdě dolní komory se odehrávala bouřlivá diskuse, do níž se zapojili i pirátští poslanci František Kopřiva a Tomáš Martínek.

Bouře ve Sněmovně nad sňatky homosexuálů: Pirát vytáhl dopis. Odhalena neznámá fakta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

„Je více druhů lásky, nicméně ta partnerská je jen jedna, tam prostě biologie nerozlišuje. A my samozřejmě se nechceme, a věřím, že předkladatelé ani jednoho z těch dvou tisků se nechtějí vlamovat lidem do ložnic nebo něco normalizovat, nebo naopak narušovat něco tradičního, co je biologicky dáno, protože ta láska mezi dvěma lidmi vznikne, ať už si tady odhlasujeme cokoli,“ poznamenal na půdě Poslanecké sněmovny pirátský poslanec František Kopřiva.

„My se tady bavíme o instituci manželství, který je buď církevní, ale o tom se tady taky nebavíme. My se tady bavíme o tom státním, což jsou státem garantovaná práva a povinnosti. Je to ochrana těch rodin a já jsem přesvědčený, že si všechny rodiny zaslouží stejnou ochranu od státu. Všechny rodiny by měly mít a všichni partneři a rodiče těch dětí by měli mít stejná práva a povinnosti vůči sobě, vůči dětem, vůči širší rodině, vůči státu. A manželství je samozřejmě konstrukt kulturní,“ podotkl Kopřiva.

„My jsme jediný živočišný druh, pokud vím, který to manželství vymyslel. Nejsem antropolog, ale tuším, že stejně jako spousta jiných věcí manželství vzniklo asi paralelně ve více kulturách v různých časech. Jak už tady zaznělo, má různé podoby, i historicky mělo různé podoby. Ale v tom současném pojetí, v tom státním svazku nebo státem garantovaném svazku, tam jde skutečně pouze o to, aby trvalé svazky dvou lidí, a podle mne je opravdu jedno, pokud je tam ta láska mezi partnery a vůči třeba dětem, vůči i širší rodině, které se to mimochodem také týká, protože k registraci třeba nemůže jít širší rodina na rozdíl od svatby, tak jsem přesvědčen, že ve 21. století by skutečně stát měl garantovat stejná práva všem rodinám a vyžadovat stejné povinnosti. A to je také důvod, proč si myslím, že bychom to měli posunout dál, návrh na manželství pro všechny,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

16:20 Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová už našla nové uplatnění. Kromě místa v poradním sboru prezidenta P…