Brousí se nůž na Českou televizi? Víme více

19.03.2015 6:43 | Zprávy

Ke kritice České televize se po prezidentu Miloši Zemanovi přidal i vicepremiér Andrej Babiš. Pro hodnocení však podle člena Rady ČT Luboše Beniaka nejsou kompetentní a vyjádření hlavy státu radní přičítá prezidentově neinformovanosti. Předseda volebního výboru Martin Komárek nabádá politiky ke zdrženlivosti ve vyjadřování ke zpravodajství, zatímco jemu samotnému nejvíce vadí na veřejnoprávní televizi neprůhlednost jejího hospodaření.

Brousí se nůž na Českou televizi? Víme více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Z Hradu, z vlády, z Poslanecké sněmovny i ze Senátu zaznívají hlasy, které na Kavčích horách neslyší rádi. „Veřejnoprávní televize není objektivní, je jednostranná, je do značné míry ovlivňována TOP 09 a já to pokládám za neplnění veřejné služby a za neplnění příslušných zákonů, které se k veřejné službě vztahují,“ uvedl nedávno na adresu České televize prezident Miloš Zeman. „To, že jsou tam někdy manipulované reportáže, snad ví každý,“ konstatoval vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš v souvislosti s tím, že jím vlastněná společnost Agrofert podala stížnost na čtyři reportáže České televize.

Objektivitu postrádá ve veřejnoprávní televizi i místopředseda sněmovního volebního výboru Vítězslav Jandák, což dal najevo při úterním jednání, když na přítomného předsedu Rady České televize Jaroslava Dědiče spustil: „Lidi rozčiluje, že na spoustě moderátorů vidí jejich stranickou placku, kterou mají na klopě.“ A není třeba ani příliš připomínat tažení senátora Jana Veleby za neplacení koncesionářských poplatků těmi, které Česká televize poškodila nebo o nich lhala. Nic na jeho kritickém postoji nemění ani to, že předloženou novelu, která by výběr poplatků upravila, stáhl z programu senátní schůze se zdůvodněním, že je třeba ji ještě důsledněji probrat.

Politici by měli být zdrženliví ve vyjadřování ke zpravodajství ČT

„Jako předseda volebního výboru nebudu z jednotlivých výroků jednotlivých politiků něco vyvozovat, protože zákon o České televizi nic takového ani neumožňuje,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz poslanec hnutí ANO Martin Komárek, jenž vede sněmovní výbor, který má mediální agendu v gesci. Ke slovům svého stranického šéfa Andreje Babiše jen poznamenává, že stížnost Agrofertu směřuje k Radě ČT, a tak je to v pořádku. „Na úroveň zpravodajství samozřejmě názor mám, ale myslím si, že politici by měli být velmi zdrženliví v tom, aby se k němu vyjadřovali, protože to bývá občas zavádějící,“ konstatuje Martin Komárek.

Zdroj dobře obeznámený s náladami vůči České televizi v Poslanecké sněmovně, který si však nepřál být jmenovaný, ParlamentnímListům.cz sdělil, že politici chtějí „potrestat“ Českou televizi za to, jak si počíná ve zpravodajství. Proto ji natahují na skřipec množícími se spekulacemi o možném opakovaném neschválení některé z výročních zpráv, což by otevřelo cestu k odvolání Rady ČT a mohlo by to otřást i pozicí generálního ředitele Petra Dvořáka. Ve skutečnosti se ale prý nic tak dramatického očekávat nedá. Smysl by nemělo odvolávat Radu ČT, když pět z jejích členů už vybrala tato sněmovna a dalších pět zvolí během jara, takže dvě třetiny radních už budou mít mandát od nově složené sněmovny.

Dvořák je v bezpečí, protože není, kdo by ho nahradil

Podobné to je s úvahami o odvolání generálního ředitele Petra Dvořáka případnou novou Radou ČT. Tady je důvodem podle výše zmíněného zdroje skutečnost, že politici momentálně nemají nikoho, kdo by ho mohl nahradit. „Česká televize je hodně složitý organismus. A dokud někoho nenajdou, kdo by si s ním mohl vědět rady, je Dvořák v bezpečí. Mandát ho určitě nechají dokončit,“ připomíná zdroj časté změny ve vedení České televize, než se do křesla jejího generálního ředitele usadil na období 2003 až 2011 Jiří Janeček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…