"Můj sedmačtyřicetiletý táta se přihlásil do ukrajinské armády. Říkal, že si ještě dost dobře pamatuje, jak se ničí tanky," prohlásila sólistka baletu Národního divadla a rodačka z Kyjeva Ivanna Illyenko na Fóru Karla Schwarzenberga. Návštěvníci se zasmáli, ale ono to k smíchu, jak baletka poznamenala, moc není. V Centru současného umění DOX v Praze, které zevnitř připomíná spíše labyrint, se debatovalo o vývoji situace na Ukrajině.
Legalizace okupace Krymu
"Rusko vždy toužilo mít přístup k teplým mořím, proto útočilo na Afghánistán, proto obsadilo Abcházii a chce Krym, ale i Oděsu," zdůraznil Štětina. "Pro vyšší třídu v Rusku je Krym prestižní destinací. I to bude hrát svou roli," řekl Schwarzenberg s tím, že příběh Krymu opravdu připomíná Anšlus Rakouska v roce 1938, tedy jeho připojení k nacistickému Německu.
Rusko se, jak zaznělo při debatě, snaží svou okupaci pseudoreferendem na Krymu zpětně legalizovat, ale Vladimir Putin se tím chová hůře než Leonid Brežněv, protože ten zvací dopis v roce 1968 od zdejších komunistů k okupaci Československa dostal, kdežto Putin si jej od Viktora Janukoviče opatřil až zpětně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský