Pozdě, ale přece? Senátoři sice prezidentu Petru Pavlovi odsouhlasili jmenování Roberta Fremra za člena Ústavního soudu, ale dřív, než ho Pavel stihl fakticky jmenovat, se několik z nich ozvalo, aby to nedělal, protože se objevily další znepokojivé zprávy ze soudcovy minulosti před listopadem 1989.
Aktivista, signatář Charty 77 a spoluzakladatel Spolku Šalamoun John Bok napsal včera prezidentu Petru Pavlovi otevřený dopis k tomu, aby přehodnotil svou nominaci a Fremra zatím nejmenoval i přes to, že jej schválil Senát. Prezidentovi se ozvali také senátoři Marek Hilšer s Hanou Marvanovou, kteří mu chtějí doručit podrobné informace k tomu, že Fremr odsuzoval emigranty v nepřítomnosti k propadnutí majetku atd.
Dnes to prezident Pavel opravdu přislíbil při návštěvě Ústavního soudu a uvedl, že si chce informace o Fremrově rozhodování před listopadem 1989 ještě prověřit. Pavel proto nechce Fremrovo jmenování uspěchat, bude jednat se senátory, konzultovat s odborníky. „V okamžiku, kdy nebudou žádné další nové informace, přijmu rozhodnutí,“ řekl Pavel. Fremr uvedl, že prezidentův postup respektuje. V úterý tak prezident jmenuje ústavní soudkyní pouze Veroniku Křesťanovou, uprázdněné zůstane jedno místo z patnácti.
ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, zda tato kauza změnila jejich pohled na prezidenta Pavla a co o celém případu obecně soudí.
„Neznám ani profesně, ani jinak soudce Fremra. Jeho kvality i minulost nechť posoudí fundovanější. Co mě zaráží, jsou jakési kvóty, v tomto případě na komunisty. S ohledem na to, že ve vládě a ve všech úřadech máme neomarxistické Piráty, mi přípustný limit maximálně dvou komunistů mezi ústavními soudci připadá trochu bizarní,“ míní šéf stínové vlády hnutí ANO a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury plnil soudce Fremr v době vlády KSČ příkazy státního vedení a vymáhal komunistické zákony. „Naprosto stejně či spíše aktivněji a oddaněji sloužil vládnoucí KSČ i současný prezident Pavel. Pohled na prezidenta Pavla mám pořád stejný, ničím mě nepřekvapil,“ soudí Okamura.
„Pohled na prezidenta se nezměnil. Každý může udělat chyby. Jen si myslím, že by na soudce Ústavního soudu měli kandidovat nejlepší soudci, profesoři práva a advokáti. Stín minulosti je vždy bude diskreditovat,“ konstatuje europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa by si přál, abychom měli do Ústavního soudu dostatek kvalitních, moderně uvažujících kandidátů, resp. kandidátek, nezatížených historií minulého režimu. „Toto nekonečné přehrabování v politických kauzách starých mužů budujících kariéry v socialismu už by mělo konečně skončit a otevřít cestu pro novou generaci. Máme schopné lidi, jen je třeba jim dát prostor,“ reagoval Peksa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka