Horní zákon ve sněmovně: Místopředseda žádal "odbornou" rozpravu

20.09.2012 13:46 | Zprávy

Za občasného veselí poslanců proplula dolní parlamentní komorou novela horního zákona, která vypouští možnost vyvlastnit nemovitosti nad ložisky zejména hnědého uhlí. Místopředseda sněmovny Jiří Oliva totiž nechtěl pustit poslance na oběd, dokud normu tzv. nesmetou ze stolu. „Taková byla domluva mezi kluby,“ vysvětlil hladovým kolegům Oliva, přičemž se sám několikrát přeřekl, když namísto obecná rozprava stále dokola říkal „odborná“.

Horní zákon ve sněmovně: Místopředseda žádal "odbornou" rozpravu
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath seděl u stolečku zpravodajů

„Já už jsem se lekla, neboť jsem si myslela, že musím zde hovořit odborně, což bych k tomuto zákonu opravdu neuměla,“ uvedla poslankyně ČSSD Hana Orgoníková, než proti normě svým kolegům v poslaneckých lavicích přečetla znění petice. Orgoníková totiž byla mezi těmi poslanci opozice, kteří nesouhlasili s předlohou - kvůli normě dokonce menšina poslanců ČSSD a KSČM z hospodářského výboru doporučila předlohu zamítnout.

Proti hornímu zákonu se za debatním pultíkem vyslovovala také poslankyně za KSČM Kateřina Konečná. Ta pak navrhla, aby poslanci hlasovali o odročení této normy a to do doby, než vláda posvětí tzv. velkou novelu (horního zákona), jež je prý podle Konečné schopna tuto novelu změnit.

„Tato norma by měla být přerušena a odročena do doby, než vláda přijme energetickou koncepci, neboť by nakonec mohla říci (v koncepci) něco jiného a pak bude dlouho trvat, než to pak po vás dá někdo jiný dohromady. Měli byste si to uvědomit, než o tom budete hlasovat,“ zdůraznila Konečná. Její nápad ale poslanci koalice nevyslyšeli. Sněmovna tak nakonec propustila do třetího čtení návrh, který do sněmovny předložila sama vláda.

Hospodářský výbor normu doporučil schválit

Norma vypouští možnost vyvlastnit nemovitosti nad ložisky zejména hnědého uhlí. Novelu doporučil schválit hospodářský výbor a výbor pro životní prostředí. Poslanci by měli o novele hlasovat již příští týden.

Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastnění jim má přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. Podle současného zákona mohou těžební firmy nabývat potřebné nemovitosti také vyvlastněním. Tuto možnost projednávaná novela ze zákona vypouští.

Podle vlády tak vlastníci domů a pozemků dotčených těžbou získají lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.

Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že od roku 2015 by případný postup za limity těžby uhlí v severních Čechách mohl záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností. Do roku 2014 zatím stát o prolomení limitů neuvažuje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…