Hysterie a nenávist. Ženou nás jako stádo idiotů na jatka krvavé světové války. Kníže, Filip i Veleba nám toto řekli k výročí kyjevského Majdanu

25.11.2014 4:37 | Zprávy

ANKETA V těchto dnech si připomínáme jeden rok od vypuknutí demonstrací a nepokojů na kyjevském náměstí Majdan (21. listopadu). ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků všech parlamentních stran, jak hodnotí politický vývoj na Ukrajině za toto období a jeho vliv na geopolitické dění v české, evropské i celosvětové politice a jaká přinesl „Majdan“ pozitiva a negativa.

Hysterie a nenávist. Ženou nás jako stádo idiotů na jatka krvavé světové války. Kníže, Filip i Veleba nám toto řekli k výročí kyjevského Majdanu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Stanové městečko hnutí Euromajdan na náměstí Nezávilosti v Kyjevě

21. listopadu slaví Ukrajinci nový svátek zvaný Den svobody a důstojnosti. Před rokem došlo na Náměstí nezávislosti (Majdan) v Kyjevě k demonstraci proti politice Viktora Janukovyče.  Euromajdan byla série dlouhotrvajících masových občanských protestů a občanské neposlušnosti na Ukrajině, které začaly v noci 21. listopadu 2013, den poté, co tehdejší druhá Azarovova vláda pozastavila přípravy podpisu Ukrajinsko-evropské asociační dohody.

Tyto protesty vedly až k pádu prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014 a vzniku nové vlády Arsenije Jaceňuka. Následovalo připojení Krymu k Rusku, občanská válka na východě Ukrajiny a odtržení dvou republik a roztržka mezi Ruskem a USA a EU včetně vzájemných sankcí.

Boj za svrchovanost a svobodu Ukrajiny bude stát oběti

Podle předsedy TOP 09 a poslance Karla Schwarzenberga měl dlouhotrvající Majdan různé důsledky, pozitivní i negativní. I přes některá negativa stál za to. „Naprosto pozitivním důsledkem je, že byl svržen asi nejkorupčnější prezident, kterého kdy Ukrajina měla. Ukrajina měla to neštěstí, že v posledních dvaceti letech měla dosti nešťastné vlády. Prezident Janukovyč byl opravdu převeliký korupčník. Stačí se podívat, jaké si pořídil sídlo po několika letech prezidentování. Jeho syn se stal miliardářem. Tohle všechno bylo pro Ukrajince trochu moc. Že byl tento režim svržen, je dobře, a Ukrajina nastoupila cestu, aby korupce a naprosto sobecké vládnutí již přestalo, aby byla právním státem při správě věcí veřejných. To je velká výhoda,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

„Ukrajinci po zkušenostech s minulými režimy jsou přesvědčeni, že blízká spolupráce s Evropskou unií jim pomůže věci ve vlastní zemi napravit a zlepšit hospodářskou situaci. Otevřou se hranice na Západ  a Ukrajinci budou moci všemožně exportovat do Evropy. To, jak známo, se ale znelíbilo Rusku a to začalo válku. Nejdřív si vzalo Krym a teď vede válku na východě Ukrajiny. Toto je nevýhoda, kterou přinesl Majdan. Ale obyčejně to bylo v dějinách tak, že než nějaký národ získal opravdovou suverenitu a svobodu, tak musel taky bojovat. Rusové se očividně pokouší o regionální nadvládu i nadvládu nad Ukrajinou. Ale Majdan stál za to. Boj za svobodu přináší oběti. Boj za svrchovanost a svobodu Ukrajiny bude stát oběti,“ dodal Schwarzenberg.

Pro splnění úkolů dokonce neváhaly zainteresované sily sestřelit civilní letadlo a hodit to na Rusy

„Vývoj nabral očekávaný směr - původní legitimní protesty se podařilo zmanipulovat v protiruský násilný puč. Prvním krokem bylo, ze ukrajinští poslanci pod nátlakem odhlasovali zákony proti ruské menšině a zároveň se na událostech podíleli extremní nacionalisté hlásící se otevřeně k fašisticko-nacistickému odkazu Bandery. To vyhrotilo napětí v oblastech obývaných Rusy a vedlo mimo jiné k referendu o odtržení Krymu - jinými slovy hybatelem v první fázi vůbec nebyl Putin či ukrajinští Rusové. Pouze reagovali na vzniklou situaci. Samozřejmě Krym logicky následovaly další ruské oblasti. To, že Kyjev poslal na své občany tanky a bombardéry místo nabídky federalizace jen rozhodlo o definitivním zablokováni problému. Po válečných zločinech a skutečné genocidě civilistů (například kazetovými bombami) už není možné, aby ukrajinští Rusové s Ukrajinci žili v jedné zemi. Co je úděsné je postoj EU, která tady evidentně plní jen vůli USA - dokazuji to jak uniklé odposlechy politiku tak například uniklé dokumenty na Wikileaks. Čím dále vice se ukazuje, ze pro splnění úkolů dokonce neváhaly zainteresované sily sestřelit civilní letadlo a následně tento zločin bez jediného důkazu použili jako důvod k sankcím proti Rusku,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.

„Protiruská kampaň právě dnes u nás vrcholí kampani proti českému prezidentovi, kterého proamerická parta vyhodnotila jako ohrožení svých zájmů. Zavládla vlna hysterie, kdy ten kdo není proti Rusum, tak není demokrat. Ta otázka je přesně opačná - jak je možné, že takzvané demokracie nerespektovaly demokraticky zvoleného prezidenta Ukrajiny? A samozřejmě uznávám, že to nebyl žádný anděl. Jak to, ze takzvané demokracie nerespektuji prokazatelně demokratická hlasování a vůli ruských občanů na Krymu či v Doněcku a podporují válku pučistické vlády proti vlastním občanům? Československo vzniklo jen díky právu na sebeurčení národů v jejich historických hranicích. Jak to, že stejné právo na americky povel odpíráme Rusům? Copak na demokracii máme právo jen my? To smutné je, jak válka a vraždění nevinných, tak i nenávistná atmosféra i v české společnosti, kde svatá pravda je jen ta jedna a nikomu přitom nedochází, ze jsme jen oběti velké manipulace, jejímž cílem je posunout strategickou sféru amerického vlivu až na hranice s Ruskem. Lež dostoupila svého vrcholu, když ve jménu demokracie podporujeme bombardováni lidí, kteří se provinili uspořádáním demokratického referenda lidi, kteří chtějí o své zemi rozhodovat svobodně sami. Je to jako bychom ve válce amerických kolonií s Brity podpořili Brity a odůvodnili to podporou svobody,“ dodal Okamura.

Válka, nedozírné škody, ohrožení bezpečnosti…    

Podle předsedy KSČM a místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěch Filipa se jedná o smutné výročí. „Jediné pozitivum, které Majdan přinesl, že trvá odpor ke korupci a zneužívání moci. Jinak jde o vývoj veskrze negativní. Přinesl zhoršení bezpečnostní situace v Evropě, odhalil neschopnost samostatného jednání evropských politiků, občanskou válku na Ukrajině, více než čtyři tisíce obětí, téměř milion emigrantů a nedozírné materiální škody,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa si myslí, že Majdan otevřel možnost demokratizace ukrajinské společnosti a umožnil větší spolupráci s EU, zároveň však odhalil problémy způsobující politickou a zejména hospodářskou nestabilitu. „Události na Ukrajině ukázaly, jak křehká je svoboda a zajištění bezpečnosti. Ukrajina díky ruské anexi Krymu přišla o část území a musí válčit na východě země o svá území. Tyto všechny události ukázaly, jak je relativně snadné otevřít dveře nové studené válce. A jak je stabilita společnosti a hospodářský růst úzce svázán se zajištěním bezpečnosti,“ vysvětlil Seďa.

„Majdan nás naučil jedno. Že i když o demokracii budeme hovořit, až se nám od úst bude prášit, tak neznáme smysl toho slova. Na této pseudorevoluci totiž demokratického není nic. Nehodnotím bývalého prezidenta, jistě si vyměnit zasloužil, ale výměna má probíhat v demokratické zemi demokratickým procesem. Majdan jistě posloužil i těm hlučnějším v naší společnosti. Věří, že když budou řvát na ulici, tak mají pravdu. Mohou mít, proč ne. Ale proč těmto demokratům tolik smrdí skutečný projev demokracie? Proč jim vadí výsledky voleb a proč se bojí referend? Možná to s tou jejich demokratičností nebude až tak žhavé,“ říká poslanec Úsvitu Petr Adam.

„Hodnotím situaci jako kompletní selhání politiků světa – hlavně EU a USA,“ reagoval poslanec ANO Rostislav Vyzula.

Ukrajina spěje ke kolapsu a došlo k návratu studené války. Rusko se ubránilo Napoleonovi i Hitlerovi

Politický vývoj rok po Majdanu hodnotí předseda SPO a senátor Jan Veleba velmi, velmi negativně a to ve všech aspektech – v rámci vývoje na samotné Ukrajině i v rámci mezinárodní politiky a celkových dopadů. Pokud se týká samotné Ukrajiny, tak její současný stav je dle něho doslova tristní. „Ukrajina je dnes rozvrácená země se zničenými městy na východě a víc než čtyřmi tisíci mrtvých a téměř milionem uprchlíků. K tomu Ruskem anektovaný Krym a v Kyjevě mohutné vzedmutí neofašistických struktur, uctívání válečného zločince Stěpana Bandery a tak dále. Přitom dál pokračující vláda oligarchů se všemi průvodními jevy, které potlačují demokracii. Sečteno a podtrženo, Ukrajina spěje ke kolapsu a nebo EU a USA budou muset trvale tento vývoj finančně sanovat,“ řekl šéf „zemanovců“.

„Pokud se týká mezinárodních aspektů, pak došlo k návratu studené války a nastolení vzájemných ekonomických sankcí  mezi USA a EU na straně jedné a Ruskem na straně druhé. Uvedený  stav pokládám za katastrofu a velmi se mně příčí, protože oběma stranám přinese jenom ztráty. Pokud se týká samotného Ruska, pak je enormní tlak na něj doslova kontraproduktivní. Je třeba si připomenout historii a vzít v potaz, že tento národ vydržel v minulosti mnoho – Napoleon, Hitler. Teď je tam situace taková, že Vladimír Putin má takřka absolutní podporu občanů Ruské federace a že v myslích většiny Rusů je zaseto sémě obrovské nedůvěry a odmítání Západu a USA a ochota přinést osobní oběti. K tomu musíme připočíst ztráty ruského trhu a urychlenou hospodářskou a politickou orientaci Ruska na Čínu. Sečteno a podtrženo, geopolitika USA a EU směřovaná k Ukrajině byla a je chybná a přinese podle mne přesně obrácený efekt, než byl zamýšlen,“ dodal Veleba.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…